Најдобри локации за филмови во САД

Се случува САД да се центар на филмски спотови, од кои многу се снимени надвор од познати студија каде љубителите на филмови се ројат за да добијат кликнување на сликите. Еве куриран специјален список за филмските фанатици да патуваат на такви места додека сте на вашата турнеја во САД.

Сите ние сакаме кога некој ги добива нашите референци за филм и одговара соодветно, нели? Иако некои од нас можеби гледале околу илјада филмови до денес, секогаш има оние многу посебни филмови кои имаат тенденција да се приврзат кон нас. Понекогаш, некои филмови го извлекуваат најдоброто од нас. Тие нè учат или ни покажуваат работи кои се премногу убави за да ги содржиме.

Филмови како Откуп на Шоушанк Форест Гамп стекнаа слава низ целиот свет затоа што нивната порака и учења се наменети за сите, без разлика на идентитетот на една личност, тие никогаш не ја губат својата аура, само со текот на времето стануваат подобри. Сега замислете долго, долго да опседнувате со филм или серија и конечно да добиете можност да ја посетите локацијата каде што е снимено.

Сите ние сме Џејк од Бруклин Nine-Nine кој се обидува да го живее својот дел од моментите од неговата омилена серија Die Hard, нели? Ако и вие го споделувате ова лудило и сакате да ги знаете и посетувате популарните филмски дестинации низ САД, за да можете повторно да ги прикачите и да добиете кликнати слики од вашите омилени моменти од филм/серија, ние сме тука да ви помогнеме со оваа кофа листа желба. 

Еве куриран специјален список за филмските фанатици да патуваат на такви места додека сте на вашата турнеја во САД. Се случува САД да се центар на филмски спотови, од кои многу се снимени надвор од познати студија каде љубителите на филмови се ројат за да добијат кликнување на сликите. Прочитајте ја статијата подолу и придружете се на банда!

Центар на филмски спотови Центар на филмски спотови

Американска виза онлајн е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ги посетите Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и да ги посетите овие неверојатни места во Соединетите држави. Меѓународните посетители мора да имаат ESTA Американска виза онлајн да може да посети многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес за аплицирање за американска виза е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Сцена од Форест Гамп, Савана Џорџија

Савана Џорџија Савана Џорџија

Можеби веќе сте го гледале овој филм сто пати и досега мора да ги имате меморирани сите дијалози, а сцените и кадрите од овој филм се врежани во вашиот мозок засекогаш. Ако не е таква ситуацијата и сè уште не сте го гледале филмот, тогаш пропуштате живот, драга.

Има оваа иконска сцена на клупата во филмот каде Форест разговара со непозната дама и во разговорот и кажува Животот е како кутија со чоколади... Оваа специфична сцена доби голема тежина поради разговорот што овие двајца странци го водеа на таа клупа, давајќи и на таа обична клупа многу значајна димензија. Ако сакате да го видите ова место каде што се разменувале дијалози кои го трансформираат животот, ќе треба да отпатувате до плоштадот Чипева кој се наоѓа токму во срцето на Савана, Џорџија.

Клупата што првично беше користена во филмот се чува во Историскиот музеј на Савана, но местото каде што се случи сцената сè уште има други клупи од ист вид, така што секогаш можете да патувате до оваа локација и да го живеете моментот кога Форест живеел. Можеби земете своја кутија чоколади и добијте убава слика кликната за спомени! 

ESTA Американска виза онлајн сега е достапно да се добие преку мобилен телефон или таблет или компјутер преку е-пошта, без да се бара посета на локално US Амбасада. Исто така, Формулар за американска виза е поедноставено за да се заврши онлајн на оваа веб-локација за помалку од 3 минути.

Сцена од Роки, Филаделфија Пенсилванија

Филаделфија Пенсилванија Филаделфија Пенсилванија

Овој филм негуваше цела култура со својата слава и до денес исто се слави низ целиот свет. Ако веќе не сте го виделе, погледнете го продолжението на филмот Роки, како животот на еден мал боксер се катапултирал кога избирал да се бори со најдобриот боксер од сите. Филмот излезе во 1980-тите и веднаш беше хит.

Многу познатите скали прикажани во филмот се скалите на познатиот Музеј на уметност во Филаделфија, кој само по себе е место кое вреди да се посети благодарение на сите прекрасни уметнички прикази што ги има. Музејот сепак стекна светска слава по објавувањето на филмот каде што прикажуваат иконска сцена на 72-те скали на музејот.

Кинематографијата на сцената предизвикува многу ретка емоција за она што го прикажува. Туристите честопати скокаат на оваа локација за да добијат слични слики кликнати од местото на настанот. И вие можете да патувате до ова место и да го добиете вашето! 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Една од најголемите држави во Соединетите Држави, Тексас е познат по својата топла температура, големите градови и навистина уникатна државна историја. Дознајте повеќе на Места што мора да се видат во Тексас

Сцена од Таткото на невестата - Пасадена, Калифорнија

Оваа локација е позната по двата истакнати филма кои оставија печат во историјата на Холивуд. Дали сте го гледале ромот со Таткото на невестата каде таткото е премногу отпорен за да ја пушти својата сакана ќерка? Гледајте ја оваа комедија затоа што стана позната по својата лесна комедија измешана со слатки моменти на поврзување и познавање и разбирање на односите.

Оваа прекрасна куќа чинеше 1.3 милиони (кога последен пат беше продадена) и ова е локацијата каде се одржа познатата свадбена сцена на Бенкс. Местото има спектакуларен поглед, прекрасно одржувана градина, три гаражи, терен за кошарка и соби за гости за пофална гостопримливост.

Кошаркарското игралиште е местото каде што се случуваа многу-мелодраматичните-но-о-толку-здрави сцени. Друг филм што го искористи овој многу живописен кампус беше филмот Погодете кој во режија на Ештон Качер во 2005 година. Не заборавајте да ја пропуштите оваа убавина, посетете го местото за неговиот идиличен пејзаж!

Прочитај повеќе студирање во САД со американска виза ESTA

Сцена од The ​​Firehouse во Ghostbusters

Додека внатрешноста на сцените на Ghostbusters главно се снимаше во холивудско студио, сцените што беа снимени надвор се случуваа во пожарникар кој е пожарникар и функционира од 1866 година. Колку е тоа кул?!

Огништето е црвена зграда (како што можеби забележавте во самиот филм) сместена кон аголот на улицата Норт Мор и улицата Варик лоцирана во Трибека, Њујорк. Името на зградата е Hook and Ladder 8. Оддава многу архаична атмосфера, сосема одговара на целта и расположението на сцените што му беа потребни на филмот. Сепак, извештаите сугерираат дека структурата датира подолго од функционалноста на огништето. Треба да го посетите ова место доколку сте љубители на Ghostbusters, дополнително, посетата на пожарникар е секогаш забавна (и застрашувачка). Можете да го посетите местото со вашите пријатели и да добиете некои фанки слики за себе со натпис „Разбивање на духови!". 

Прочитајте за Процес за аплицирање за американска виза

Сцена од Robocop - Градското собрание на Далас, Тексас

Градското собрание на Далас, Тексас Градското собрание на Далас, Тексас

Прво, ако не сте го гледале филмот Робокоп, веднаш направете го тоа бидејќи пропуштате некои добри работи. За почеток, овој филм беше многу пред своето време кога станува збор за изградба на идеи, извршување и графичко управување.

Тоа беше можеби првиот од филмовите што ја изнесоа идејата за киборзи кои дејствуваат во дистописки свет. Додека режисерот Пол Верховен ги снимал повеќето сцени во студиото за измислување за да му го даде потребниот ефект на киберпанк филм, сепак неколку од сцените се снимени во вистински згради во Далас лоцирани во Градското собрание во Далас, кои можеби служеле за надворешноста на Омни. Седиште за производи за широка потрошувачка. Она што го гледате како внатрешноста на седиштето со стаклените лифтови, е ентериерот на Плаза на Америка.

Прочитајте за ESTA US Visa Online подобност.

Сцена од Одмаздниците - Кливленд, Охајо

Дали имаме фан на Avengers овде? Ако одговорот е да, има изненадување за фановите на суперхероите. Ова не е факт непознат за многумина, но додека многумина од нас го знаат тоа поголемиот дел од снимањето на „Одмаздници“ се одвиваше на кинематографските прометни улици на Њујорк, а дел од филмот е снимен и во Кливленд, Охајо. Исто така, сцените за кои мислите дека се случиле во Германија, која ја вклучува епската борбена секвенца помеѓу Локи, Капетан Америка и Iron Man, се снимени на Јавниот плоштад во Кливленд.

Ако некогаш го посетите ова место, веднаш ќе ја сфатите поставеноста. Ако случајно сте луд обожавател на Avenger и сакате да ги видите локациите во реалниот живот, одете до најблискиот транспорт и стигнете овде најбрзо што можете. Многу обожаватели на Avengers патуваат до овие места само за да ги кликнат нивните очекувани слики. Ако не го земеме предвид неговото филмско значење, местото се издвојува по својата архитектонска убавина и е заедничка туристичка дестинација и меѓу локалните и меѓународните туристи.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најпознат како фамилијарен град на Америка, градот Сан Диего сместен на брегот на Тихиот Океан на Калифорнија е познат по своите недопрени плажи, поволната клима и бројните атракции погодни за семејството. Дознајте повеќе на Мора да се видат места во Сан Диего, Калифорнија

Сцена од Clueless - Beverly Gardens Park, Лос Анџелес

Парк Беверли Гарденс, Лос Анџелес Парк Беверли Гарденс, Лос Анџелес

Лос Анџелес е буквално епицентарот на повеќето познати холивудски филмови. Тоа е центар каде што филмските режисери трчаат за да снимаат барем една значајна сцена во нивните филмови, без разлика за каков жанр служи. Но, имајќи ги настрана тие милиони филмови кои Лос Анџелес продолжува да ги чува со години, ајде да зборуваме за филмот за ром-ком clueless што му помага на тинејџерката да ја разбере и обработи адолесценцијата додека ги разбира нејзините чувства кон другите луѓе.

Филмот се појави на екраните во 1995 година и брзо се здоби со слава. Ќе бидете изненадени да го научите тоа clueless е преземено од романот на Џејн Остин Emma. Овој роман од викторијанската ера е речиси целосно снимен во срцето на Лос Анџелес, трговските центри, замокот, а најкултната од сето тоа беше познатата сцена на Електричната фонтана каде Ема сфаќа дека го чувствува Џош и ја прифаќа нејзината љубов кон него. Оваа специфична сцена беше суптилно и несуптилно реизведена во неколку други филмови кои следеа, исклучиво поради чувството на пеперутка што ја додаде на сликата. Фонтаната свети ноќе, додавајќи повеќе шарм на нејзината убавина!

Прочитајте што се случува кога аплицирате Апликација за виза во САД и следните чекори.

Освен сите локации споменати погоре, има повеќе места за снимање кои им се омилени на режисерите во Холивуд. Овие се:

Станицата на Унијата - тој е убедливо најголемиот железнички терминал во Соединетите Држави и е прикажан во повеќе од 27 филмови соодветно, филмови кои вклучуваат Блејд Ранер, морски бисквит Фати ме ако можеш. Сигурни сме дека морате да ги имате (и гледате) овие тројца бидејќи тие се на листата на најпознати филмови. 

Бушвик, Њујорк - Ако некогаш сте гледале Некогаш во Квинс или филмот Стартувај ја цела ноќ, веднаш ќе се идентификувате со локацијата. Просторот е прикажан и во околу 29 други филмови. 

Опсерваторијата Грифит, Калифорнија - Веќе го претпоставуваме фактот дека сигурно сте го гледале многу познатиот ром-ком наречен Да Човекот и ако сме во право во претпоставката, веднаш ќе ја препознаете сцената од филмот кој е снимен на оваа локација. Освен Да, човек, 43 тука се снимени и други филмови, вклучително и Бунтовник без причина и трансформатори. 

Венеција Бич, Калифорнија - Само да го признаеме фактот дека нашите тинејџерски години се нецелосни без да ги гледаме сериите филмови American Pie. Ако сте ја гледале серијата, ќе сфатите дека во серијата доста пати ја прикажувале плажата Венеција. Плажата беше прикажана и во многу прославениот филм Те сакам, Човеку. Тоа се виде и во филмот Големата Lebowski. Сè на сè, плажата служела како позадина во околу 161 филм до денес. 

Вилијамсбург, Њујорк - Работата во врска со ова место е што сè уште дава многу предколонијален изглед со сите оградени згради, служејќи сосема за целта на познатиот Шерлок Холмс серија во која се појавува прекрасниот Бенедикт Камбербач и неговиот многу убав ривал Ендрју Скот како професорот Мориарти. Други значајни филмови кои се снимени на оваа локација се Џон Вик, американски гангстери, такси, винил, спуштање, школа за рок, спијачи, серпико и многу повеќе.

Пустината Јума, Аризона - Оваа пустина служеше како совршено место за позадина на филмови како оригиналната серија на Трилогија Star Wars Шест милиони американски долари. Но, ништо не ги надминува сцените што беа прикажани во филмот „3:10 до Јума“, кој првпат беше режиран во 1957 година и повторно беше реинкарниран во 2007 година, подучувајќи ги актерите Расел Кроу и Кристијан Бејл. Иако обожавателите сè уште ја претпочитаат старата класична верзија, новата оживеана адаптација има модерна нијанса за која треба да се умре. 

Ист Вилиџ, Њујорк - Прилично сме сигурни дека сигурно сте гледале Donnie Brasco Денот кога земјата остана мирна, ако имате, ќе можете да го препознаете Ист Вилиџ одеднаш. Оваа локација е место за одење за деца од колеџ, тие обично поминуваат до оваа локација за мрзливи прошетки и брзи фаќања. Оваа страница е прикажана во околу 40 чудни филмови, вклучувајќи го и филмот Маѓепсана

Прочитајте за тоа како студентите имаат можност да искористат Американска виза онлајн преку средствата на Апликација за американска виза за студенти.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги споменува најневеројатните паркови во Соединетите Држави можеби никогаш не е комплетен. Прочитајте повеќе на Водич за патување до познати национални паркови во САД


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за американска виза онлајн. Доколку ви треба помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.