Американска виза за државјани на ОК

Американска виза од Обединетото Кралство

Определување на американска виза за граѓаните на ОК

 • Како британски државјанин, можете да аплицирате за Американска виза онлајн
 • Обединетото Кралство е членка за лансирање на американската програма за виза онлајн
 • Граѓани на ОК може да го искористи брзиот влез користејќи ја онлајн функцијата US Visa

Барања за виза за Америка

 • Граѓани на ОК можат да аплицираат Американска виза онлајн
 • на Американска виза останува валиден по пристигнување по воздушен, копнен или морски пат
 • Американска виза Онлајн обично се применува за кратки одмори, деловни тури или транзитни посети

Американска виза за државјани на САД

Британските државјани мора да аплицираат за а Американска виза со цел да се влезе во земјата за престој до 90 дена за транзит, деловен или туризам. За сите британски државјани кои ги посетуваат САД на кратко време, задолжителна е американска виза. Како патник, мора да се осигурате дека пасошот што го носите е валиден најмалку 90 дена по предвидениот датум на поаѓање пред да заминете за Соединетите Држави.

Онлајн имплементацијата на ESTA US Visa има за цел да ја зголеми безбедноста на границите. Набргу по нападите на 11 септември 2001 година, програмата ESTA US Visa беше одобрена и започната во јануари 2009 година. Како одговор на порастот на тероризмот ширум светот, беше основана програмата ESTA US Visa за испитување на луѓето кои патуваат од странство.

Како да аплицирате за американска виза од Обединетото Кралство?

Онлајн формулар за апликација за американска виза е лесно достапен за Граѓани на ОК, а може да се заврши за само неколку минути. Апликантот мора да внесе информации од страницата за пасош, како и други детали како лични информации, информации за контакт (вклучувајќи е-пошта и адреса) и информации за вработување. Како апликант, човек мора да биде во добра здравствена состојба и да нема историја на било каков вид на пресуди.

Британските државјани можат да аплицираат за а Американска виза онлајн и да ги добијат нивните Американска виза преку е-маил. Постапката е едноставна како ABC. Сите насоки, упатства и релевантни информации се дадени на интернет. Можете дури и да ги проверите деталите, вклучувајќи ја листата на документи, критериумите за подобност и многу повеќе на онлајн порталот. Само треба да имате валидна адреса за е-пошта, кредитна или дебитна картичка.

Обработката на апликацијата за вашиот Американска виза за државјани на ОК аплицирањето започнува откако ќе се платат трошоците. Е-пошта се користи за обезбедување Американска виза Онлајн. Откако ќе се добијат потребните информации на формуларот за онлајн апликација и откако ќе биде одобрено плаќањето преку интернет со кредитна картичка, британските граѓани ќе ги добијат американските визи преку е-пошта. Важно е да се напомене дека во ретки случаи, документацијата е ирелевантна или не ги поминува прописите на властите. Во такви случаи, апликантот се контактира. Ова обично се прави пред да се одобри американската виза. Во повеќето такви случаи, потребна е дополнителна документација и работите се одвиваат непречено откако тие ќе бидат обезбедени од апликантите.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Во случај да сакате дополнителна помош при апликацијата за американска виза, можете да ја проверите нашата Процес за онлајн апликација за виза за САД дел за релативни информации.

Барања за американска виза за граѓаните на ОК

Ако веќе имате британски пасош, можеби нема да ви треба конкретно американска виза. Потребна ви е само ESTA, која е онлајн виза за кратко време. Овој тип на виза им дозволува на националностите кои се квалификуваат да влезат во САД за деловни или туристички цели. Ако ги исполнувате условите за ESTA, можете да влезете во САД по морски или воздушен пат.

На британските граѓани ќе им треба валиден пасош или патна исправа за да аплицираат за ESTA US виза за влез во Соединетите држави. Граѓани на ОК со пасоши од дополнителни земји, треба да се погрижат да аплицираат користејќи го истиот пасош што ќе го користат при нивното патување, бидејќи ESTA US визата ќе биде електронски и директно поврзана со пасошот наведен кога е поднесена апликацијата. Бидејќи ESTA електронски се чува заедно со пасошот во американскиот систем за имиграција, нема потреба да се печатат или да се произведуваат какви било документи на аеродромот.

За да платат за ESTA US Visa, на апликантите ќе им треба и легитимна кредитна картичка, дебитна картичка или сметка на PayPal. Британските државјани, исто така, мора да достават работна адреса за е-пошта за да ја добијат ESTA US визата во нивното сандаче. Мора внимателно да ги потврдите сите информации што ги внесувате за да се осигурате дека нема проблеми со американскиот електронски систем за овластување за патување (ESTA). Доколку ги има, можеби ќе треба да аплицирате за друга ESTA USA Visa.

Прочитајте ги нашите целосни барања за американска виза преку Интернет

Колку долго важи американската виза онлајн за британските граѓани?

Датумот на поаѓање за британски државјанин мора да се случи 90 дена по пристигнувањето. Имателите на британски пасоши мора да аплицираат за Управа за електронски патувања на САД (US ESTA) дури и ако нивното патување ќе трае само еден ден или до 90 дена. Британските државјани треба да аплицираат за соодветна виза врз основа на нивните околности доколку планираат да останат подолг временски период. Американската виза онлајн е добра две години по ред. Во текот на две (2) години важност на US Visa Online, британските државјани можат да влезат повеќе пати.

Често поставувани прашања за американската виза онлајн

Атракции за британските граѓани во САД

 • Заливот Сан Франциско, Калифорнија
 • Националниот парк Јосемит, место за светско наследство на УНЕСКО, Калифорнија;
 • Пајк Плејс пазар, Сиетл;
 • T-Mobile Park и Lumen Field, Сиетл;
 • Јосемити
 • Катедралата Свети Патрик во Њујорк;
 • Пешачење, планински велосипедизам и скијање во езерото Тахо, Калифорнија;
 • Националниот парк Биг Бенд во пустината Чивахуан во Западен Тексас;
 • Чајнаун-меѓународен округ во Сиетл.
 • Историската локација Аламо во Тексас;
 • Рурален округ Сонома, долина Напа и Калистога, Калифорнија;
 • Песочни плажи и шармантен центар во Санта Барбара, Калифорнија

Детали за британската амбасада во Вашингтон 

3100 Масачусетс авенија, NW,

Вашингтон 20008 година, САД.

Телефонскиот број е (202) 588-6500.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за електронска американска виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.