Мора да се видат места во Лос Анџелес, САД

Лос Анџелес или Градот Англес е најголемиот град во Калифорнија и втор по големина град во Соединетите држави, центар на филмската и забавната индустрија во земјата, дом на ХолиВуд и еден од најомилените градови за оние кои првпат патуваат во САД. време.

Со толку многу добри локации и места за да поминете одлично време, не е опција да го прескокнете LA на патување во Америка. Прочитајте заедно за да дознаете повеќе за некои од најдобрите места што треба да ги видите кога сте во посета на Лос Анџелес.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и посета на прекрасниот град Лос Анџелес. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да посетат многу атракции во Лос Анџелес како Дизниленд и Universal Studios. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Парк на Дизниленд

Паркот Дизниленд, првично Дизниленд, е првиот од двата тематски паркови изградени во одморалиштето Дизниленд во Анахајм

Изграден во одморалиштето Дизниленд во Анхалем, Калифорнија, овој тематски парк исполнет со фантазии на Дизни е дизајниран под директен надзор на Волт Дизни. Одморалиштето нуди два тематски паркови, Парк Дизниленд Авантуристички парк Дизни Калифорнија, секој со свој сет на уникатни атракции.

Забавниот парк од светска класа има 8 тематски земји, со атракции кои се движат од „Земјата на фантазијата“ што го истражува светот на Петар Пан до онаа со опседната куќа.

Ова е место во Лос Анџелес кое има нешто за луѓе од сите возрасти. Со два неверојатни тематски паркови, три хотели во Disneyland Resort и многу возења, ревии и ликови од костими, Одморалиштето Дизниленд е место што мора да се види во ЛА

Парк на Дизниленд

Универзални студија Холивуд

Универзални студија Холивуд Universal Studios Hollywood е филмско студио и тематски парк во долината Сан Фернандо

Овој неверојатен тематски парк лоциран во округот Лос Анџелес има возења, ресторани, продавници и многу повеќе тематски околу многу омилени холивудски филмови на сите времиња. Атракциите во паркот се изградени околу различни филмски теми, од старите времиња на Холивуд до најомилените филмови како што се франшизата „Мумија“ и „Паркот Јура“.

Во секоја од местата во областа има сè, од емисии во живо, тематски ресторани и продавници, возења базирани на тема до филмски студија кои нудат поглед на зад сцената на многу од најголемите холивудски филмови.

На паркот најзначајната атракција вклучува „Волшебниот свет на Хари Потер“, со возбудливо возење засновано на екранот - „Хари Потер и забранетото патување“, сместено во реплика на замокот Хогвортс, повеќе продавници и ресторани базирани на универзумот на Хари Потер и многу емисии во живо, исто толку неверојатни како она што вклучува „Хор на жаби“ каде што може да се видат учениците од Хогвортс со нивната жаба која пее.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сиетл е познат по својата разновидна културна мешавина, технолошка индустрија, култура на кафе и многу повеќе. Учат за Мора да се видат места во Сиетл

Холивудски патека на славните

Холивудски патека на славните Холивудски патека на славните

Глобално познатиот дел од тротоарот, распослан по 15 блокови од Булевар Холивуд, е врежано имињата на најпознатите актери, филмаџии, музичари и познати личности во историјата на холивудската кинематографија.

Тротоарот, украсен со месинг ѕвезди, е обележан со уметници од далечната 1960 година. Овој „тротоар на гламурот“, како што може лесно да се нарече, има повеќе од две илјади ѕвезди и се наоѓа на Најпознатата улица на Лос Анџелес натоварена со знаменитости, музеи и други холивудски атракции прикажување на филмското и забавното наследство на градот.

Пристаништето Санта Моника

Пристаништето Санта Моника Иконско панорамско тркало на пристаништето Санта Моника

Истегнувајќи се кон Тихиот Океан, овој мал забавен парк во Санта Моника, Калифорнија, е мало чудо на море . Исполнет со вози, ресторани, продавници, кафулиња аквариум, ова омилено локално обележје е старо повеќе од сто години.

Нејзиното светло црвено и жолто панорамско тркало е градска икона, со вечерните погледи на Пацификот и градот Малибу и Саут Беј. крајно искуство во Калифорнија.

Музеј на уметност на округот Лос Анџелес (ака ЛАКМА)

Лос Анџелес Музејот на уметноста ЛАКМА е најголемиот уметнички музеј на Запад инспирира креативност и дијалог

на најголемиот уметнички музеј на Западот на Соединетите држави, овој музеј е дом на стотици илјади артефакти кои прикажуваат илјадници години уметнички израз од целиот свет. Оваа институција фокусирана на уметноста, со разновидни збирки на историјата на уметноста, честопати е домаќин на изложби за уметност од различни форми, проекции и концерти.

Дури и за оние кои не можат да стојат во музеј повеќе од еден час, ова место има уште многу да понуди со својата неверојатна архитектура и привремени претстави.

Центарот Гети

Центарот Гети Центарот Гети е добро познат по својата архитектура, градини и погледи со поглед на ЛА

Познат по својата архитектура, градини и погледи со поглед на Лос Анџелес, овој центар од милијарди долари е познат по својата постојана колекција на слики, скулптура, ракопис, со многу од уметничките дела кои ја претставуваат современата и модерната уметност од пред 20 век. Место со одлична архитектура и привлечна атмосфера, ова дефинитивно би можело да биде најдоброто музејско искуство што некогаш сте го имале.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Newујорк е град со повеќе од осумдесет музеи и културна престолнина на Соединетите држави

Гробарот

Најдобрата комбинација на малопродажба и ресторани во Лос Анџелес, The Grove е светски познат по своите врвни опции за купување и јадење. Обележје на градот со вкус и луксуз, The Grove е место кое вреди да се доживее, каде што неговите луксузни трговски улици ги носат посетителите на патување назад во времето.

Мадам Тисо Холивуд

Сместен во Холивуд, Калифорнија, овој музеј го слави духот на киното во кои се сместени восочните фигури на некои од најпознатите холивудски познати личности. На музејот тематски галерии со историски личности од американската кинематографија е уживање за очите.

Сместено веднаш до познатиот кинески театар TCL - филмска палата на историската Булевар на славните, со многу луксузни ресторани и кафулиња во близина, ова е одлично место за добар ден во Лос Анџелес.

Опсерваторија Грифит

Опсерваторија Грифит Популарна туристичка атракција со широк спектар на простор и прикази поврзани со науката

Размислете за чудата на небото од ова место познато како порта на Јужна Калифорнија кон космосот. Најпопуларната и ryвездена атракција во Калифорнија, опсерваторијата Грифит е дестинација која не смее да се прескокне по секоја цена во Лос Анџелес.

Со бесплатен влез, многу неверојатни експонати на небото и пошироко, и голем број фантастични излетнички места, ова е местото каде што ќе добиете неспоредлив поглед на Лос Анџелес и познатиот холивудски знак.

Venice Beach

Познат по пешачката патека покрај океанот, овој бурен град на плажа со луксузни ресторани, фанки продавници, улични изведувачи, жаришта за храна и сè друго што е во доменот на забавата, ова е сопственото игралиште во Калифорнија покрај морето. Една од најпрометните атракции во градот, ова место го посетуваат туристи од целиот свет.

Дури и во најобичните денови, Лос Анџелес може да изгледа како тотално жив град, со своите повеќе локации подготвени да понудат искуство на забава и радост што никогаш не застарува. Погрижете се да ги погледнете најдобрите локации во градот кои нудат поглед во најпознатата страна на Америка.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.