Мора да се видат места во Мауи, Хаваи

Познат како втор по големина остров Хаваи, островот Мауи е исто така наречен Долината Остров. Островот е сакан поради недопрените плажи, националните паркови и едно од најдобрите места за да се погледне хавајската култура. Бидејќи терминот Мауи се поврзува со легендите и фолклорот на Хаваи, островот Мауи е исто толку фантазија колку и неговото име!

Со оглед на неговите бескрајни зелени долини и бројните светски познати плажи, овој остров лоциран во единствениот американски архипелаг е еден од најдобрите и единствениот начин да се види тропската страна на земјата.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави за период до 90 дена и посета на Хаваи. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да ги посетат многуте атракции на Хаваи. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Автопат Хана

Автопат Хана Автопатот Хана, ака Патот до Хана е долг над 100 километри

Светски познат по својата природна убавина и пејзажи кои се протегаат покрај високите водопади, автопатот Хана е маршрута долга 64 милји што оди сè до градот Хана во источен Мауи. Со оглед на нејзината бујна шумска покривка, живописен поглед на океанот и водопади, Познато е дека автопатот Хана е едно од најубавите возења во светот.

Капалуа

Капалуа Наградете се со убавината на Капалуа

Се наоѓа во подножјето на западните планини Мауи, Капалуа е одморалиште сместен среде најголемите природни резервати на Хаваи со дополнителна добрина да се биде опкружен со синџир плажи со бел песок. Луксузниот ресорт остров ги пречекува гостите со живописен поглед на океанот, останувајќи верен на преводот на неговото име како раце што го прегрнуваат морето.

Каанапали

Порано се користеше како повлекување за кралското семејство Мауи, долги бели песочни плажи со кристално чисти води Плажата Каанапали често ја вклучува во листата на една од најдобрите плажи во Америка. Каанапали е добро развиено одморалиште во западниот дел на Мауи, место преполно со одлична атмосфера покрај плажа и луксузни одморалишта.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сиетл е познат по својата разновидна културна мешавина, технолошка индустрија, оригинални Старбакс, градска кафе култура и многу повеќе Мора да се видат места во Сиетл, САД

Хо'окипа

Плажа Хукипа Плажата Хукипа, најпознатата локација за сурфање на ветер во светот

Позната дестинација за сурфање на ветер и позната по морските желки, Плажа Хукипа станува спој на прекрасни нијанси на сино, што веројатно не може да се види на ниту една друга плажа. Познато е дека плажата е одлично место за спортови на вода, пешачење на плажа и едноставно набљудување на гостопримството на природата.

Национален парк Халеакала

Национален парк Халеакала Националниот парк Халеакала е именуван по Халеакали, заспан вулкан

Буквално преведено како Куќа на сонцето, овој парк е сместен на заспаниот вулкански штит со еден од најголемите кратери во светот. Лежерното возење до Халеакала е исполнето со живописни места на секој чекор со вулкански карпи и дождовни шуми по целиот пат.

Паркот е исто така дом на највисокиот врв Мауи, вклучувајќи и други прекрасни атракции како Хосмеровиот Гроув, експериментална шума на Хаваи со различни видови дрвја од различни делови на светот.

Долината Јао

Долината Јао Долината Јао или облак врховен

Сместена во планините Западен Мауи, сценската бујна зелена долина е посебно познат по својот врв во форма на игла што се издига на 1200 стапки од долината. Долината има богато културно и историско значење за островот Мауи, каде што местото исто така било место на голема битка во 1790-тите.

Патеката до иглата Иао, која се наоѓа во близина на Ваилуку, е најдобра за пешачење и за одмори во природа додека проучувате разни тропски флора и фауна на патот. Опкружено со густи дождовни шуми и врвови со уникатен облик, ова место е еден од највозбудливите национални паркови во земјата.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Еден од најголемите градови во Соединетите Држави, познат по својата архитектура, музеи, панорама испреплетена со облакодери, Чикаго продолжува да биде најголемата атракција за посетителите во Соединетите држави. Учат за Мора да се видат места во Чикаго

Плажа црн песок

Плажа црн песок Плажата има црн песок направен од базалт и создаден од лава што се влева во океанот

Сместена во државниот парк Ваианапанапа, спектакуларната плажа со црн песок е создадена од проток на лава пред неколку стотици години. Позната по својот уникатен изглед, плажата е една од најдобрите во Мауи, а од позитивната страна се наоѓа на прекрасната рута на автопатот Хана, што ја прави лесна за вид дестинација.

Ваилеа-Макена

Опуштена атмосфера со некои од чистите хавајски плажи, Вајлеа е исполнета со луксузни резиденции Најомилените локации на Хаваи. Плажата Макена е исто така една од најголемите плажи на островите Мауи. Овој дел од островот на јужниот брег на Мауи е исто така дом на прекрасната плажа со бел песок Кеавакапу, со некои од најскапите имоти на островот лоцирани долж овој дел.

Водопади на Ваилуа

Водопади на Ваилуа Водопадите Ваилуа е пад од 173 метри

Сместени на островот Куаи, водопадите се спуштаат од реката Ваилуа. Со лесно достапно возење, оваа живописна островска атракција станува задолжителна глетка. Познато е дека водопадите Ваилуа се највисоките на Хаваите и најчесто е сликана на многу разгледници, филмови и телевизиски серии.

Хавајски Луау

Хавајски Луау Луау е традиционална хавајска забава или гозба

Овие се најчесто сместени во Каанапали, Хаваи туристичките атракции се одличен начин да се нурнете во културата, кујната и историјата на островот . Хависка забава покрај океанот, набљудувајте ги некои од најдобрите луаус на островот Мауи, кои се посебно познати по нивната музика, танц и огнени шоуа. И, се разбира, никој не се враќа од Хаваи без да види некој од овие традиционални хавајски собири!

Патека Пипиваи

Едно од најдобрите планинари во Мауи, патеката минува низ прекрасни водопади, потоци, огромни бамбусови шуми и низа разновидни предели. Сместено над Седумте свети базени, патеката минува низ неколку големи водопади, а пешачењето низ оваа патека е дефинитивно една од задолжителните авантури во Мауи.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Град кој сјае со живост во секој час од денот, не постои Список кој би можел да ви каже кои места да ги посетите во Њујорк меѓу неговите многубројни уникатни атракции. Учат за Мора да се видат места во Newујорк


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.