Мора да се видат места во Сан Франциско, САД

Познат како културен, комерцијален и финансиски центар на Калифорнија, Сан Франциско е дом на многу локации вредни за сликање во Америка, при што неколку места се синоним за сликата на Соединетите држави за остатокот од светот.

Град со допир на сите добри работи, Сан Франциско има и една од најпроодните улици во земјата, со оглед на бројните културно богати улици и разновидните населби расфрлани со продавници од секаков вид.

Убавината на овој град дефинитивно е распространета низ различни ќошиња, што го прави уште повозбудливо искуство да одвоите време во истражување на неговите многу различни локации.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави за период до 90 дена и посета на Сан Франциско. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да го посетат Лос Анџелес многу атракции во Сан Франциско како што се мостот Голден Гејт, Пјер 39, плоштадот Унија и многу други. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Мост на Голден Гејт

Се смета за икона на Сан Франциско, Мостот Голден Гејт беше најдолгиот висечки мост во своето време во 1930-тите. Сè уште се гледа како инженерско чудо денес, мостот долг 1.7 милји го поврзува Сан Франциско со округот Марин, Калифорнија. Одразувајќи ја енергичната енергија на калифорнискиот град, прошетката низ мостот е задолжително искуство во Сан Франциско.

Мост на Голден Гејт Мостот Голден Гејт, теснецот широк 1 километар што ги поврзува Заливот Сан Фран и Тихиот Океан

Музеј на модерна уметност во Сан Франциско

Музеј на модерна уметност во Сан Франциско СФМОМА има меѓународно призната колекција модерна и современа уметност

Сместувајќи меѓународно признати колекции на современа и модерна уметност, Музејот на модерна уметност во Сан Франциско е еден од најголемите од ваков вид во Соединетите Држави. Музејот за модерна уметност во Сан Франциско е првиот на Западниот брег посветен само на уметноста од 20 век.

Музејот се наоѓа во срцето на градот Област СОМА, место исполнето со многу повеќе сорти на уметнички галерии, музеи луксузни опции за јадење, што го прави овој познат музеј само една од многуте големи атракции во соседството.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Еден од најголемите градови во САД познат по својата архитектура, дознајте за Мора да се видат места во Чикаго

Парк Голден Гејт

Парк Голден Гејт Парк Голден Гејт, 20 проценти поголем од Централ Парк во Њујорк

Еден од најпосетуваните паркови во Соединетите држави, паркот Голден Гејт е самиот дом на неколку популарни атракции на градот. Оваа локација стара 150 години е уште поголема од добро познатиот Централ парк во Њујорк, што го прави одлично место дури и за добро поминување на цел ден, поминувајќи низ неговите различни атракции.

Убави градини, со високо уметничка јапонска чајна градина кој исто така е еден од најстарите од ваков вид во земјата, зелени површини, излетнички места и музеи, ова место дефинитивно не е само обичен зелен простор во градот.

Палатата за ликовни уметности

Палатата за ликовни уметности Палатата за ликовни уметности се наоѓа во областа Марина во Сан Франциско

Се наоѓа во областа Марина во Сан Франциско, монументалната структура е едно одлично место за тивко да се набљудува убавината на градот. Првично изграден за изложба во 1915 година, местото е едно од бесплатните атракции на градот, сега често се користи и за приватни настани и емисии. На архитектура на уметничката уметност на палатата, заедно со своите добро одржувани градини и одлично уреденото уредување веднаш до мостот Голден Гејт, е едно место кое сигурно ќе се појави директно од бајка.

Пјер 39

Пјер 39 Пјер 39 е трговски центар и популарна туристичка атракција изградена на пристаниште во Сан Франциско

Популарна туристичка атракција во градот, Пјер 39 е место од с everything, за секого. Со ресторани покрај вода, популарни шопинг атракции, видео аркади, преслатките морски лавови од Калифорнија и погледите покрај заливот, ова лесно може да биде на врвот на листата на места што мора да се видат во Сан Франциско.

Едно од највозбудливите места во пристаништето е Аквариумот на заливот во Калифорнија, каде се сместени илјадници видови морски животни. Сместено на историскиот брег на градот, Пјер 39 е тоа место каде што ќе добиете совршен поглед на мостот Голден Гејт и градските пејсажи.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Градот на аглите, кој е дом на Холивуд, ги повикува туристите со знаменитости како Булеварот на славните преполни со ѕвезди. Учат за Мора да ги видите местата во Лос Анџелес

Плоштад Унион

Плоштад Унион Унион Сквер, туристичка дестинација број 1 во Сан Франциско за шопинг, вечера и забава

Јавен плоштад во центарот на Сан Франциско, местото е опкружено со луксузни продавници, галерии и ресторани, кои често се нарекуваат централен трговски кварт најпопуларната туристичка атракција во градот. Со некои од најдобрите хотели и лесните транспортни капацитети во областа, Унион Сквер се смета за централен дел на Сан Франциско и едно од најдобрите места за започнување на турата на градот.

Истражувач

Научна забавна куќа и експериментална лабораторија, музејот на науката, технологијата и уметностите во Сан Франциско е едно место каде што може повторно да се појави нашата детска љубопитност. Место преполно со посетители од сите возрасти, ова не е само музеј, туку многу порта за истражување на чудата на науката и уметноста.

Музејот има бројни експонати и активности кои ги разработуваат принципите на науката, потсетувајќи нè дека без оглед на возраста науката не пропушта да воодушеви.

Национален споменик Муир Вудс

Национален споменик Муир Вудс Национален споменик Муир Вудс, именуван по натуралистот Johnон Муир

Вашата една лесна шанса да ја видите највисоките дрвја во светот е овој неверојатен парк во Сан Франциско. Дел од Националната рекреативна зона Голден Гејт, Муир Вудс е особено познат по своите високи дрвја од црвено дрво, растителен вид стар повеќе од 2000 години распространет по должината на брегот на Калифорнија.

Со бројни пешачки патеки долж реката Редвуд, заедно со комплементарни погледи на Пацификот и пошироко, секој може лесно да помине часови во оваа околина среде гигантските шуми од црвено дрво.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сиетл е познат по својата разновидна културна мешавина, технолошка индустрија, оригинални Старбакс, градска кафе култура и многу повеќе Мора да се видат места во Сиетл, САД

Кинески

Една од најстарите во Северна Америка и најголемата кинеска енклава надвор од Азија, ова место е раздвижено со традиционални кинески ресторани, продавници за сувенири, пекари и многу повеќе.

Една од најпопуларните градски атракции, кинескиот кварт е сакан од туристите насекаде поради неговата автентична кинеска храна и преполните стари улици и улички. Прошетката низ пазарот би однела до некои од најдобрите ресторани со дим сум, чајџилници и сè што се чувствува токму од оригиналните улици на Кина.

Улица Ломбард

Улица Ломбард Улицата Ломбард е позната по стрмниот, еден блок дел со осум свиоци за фиба

Една од најизвртените улици во светот, со осум остри вртења со фиба, ова е едно прилично криво место на добар начин. Украсено со цветни леи и прекрасни куќи од двете страни, може да биде едно од местата за релаксација додека едноставно се прошетате низ свиоците на шнолата. Оваа улица е исто така една од најпопуларните знаменитости на градовите, каде што честопати возилата можеби ќе треба да чекаат неколку минути за да можат да поминат низ свиоците, па оттука уште повеќе е добро да се истражува областа пеш.

Твин Пикс

Зафрлено станбено соседство сместено на двојни врвови, оваа атракција е едно тивко туристичко место во градот со патеки за пешачење и спектакуларен поглед од 360 степени на Сан Франциско. Издигнувајќи се на речиси 1000 стапки над градот, местото е преполно со посетители кои течат сè до врвот на врвовите за неверојатни погледи на градот.

Островот Алкатраз

Островот Алкатраз Островот Алкатраз, максимално безбеден затворски остров

Мал остров во заливот Сан Франциско, кој се наоѓа на брегот од градот, островот Алкатраз порано се користел како локација за светилник, но во подоцнежните години бил трансформиран како затворски остров под американската војска. Островот сега е домаќин на организирани тури во рамките на неговиот музеј, откривајќи приказни од најозлогласениот затвор во земјата во тоа време, во кој некогаш биле сместени криминалци од далечната Граѓанска војна.

Тривија: Да избега од Алкатраз е американски затворски акционен филм од 1979 година во режија на Дон Сигел. Во филмот глуми Клинт Иствуд и го драматизира бегството на затворениците од 1962 година од затворот со максимална безбедност на островот Алкатраз.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.