Мора да се видат места во Сиетл, САД

Се смета за еден од омилените градови во Америка, Сиетл е познат по својата разновидна културна мешавина, технолошка индустрија, оригинални Старбакс, градската култура на кафе и многу повеќе.

Најголемиот град на државата Вашингтон, ова место нуди одличен спој на урбан живот среде природните засолништа, шумите и парковите. Со голема разновидност во една од најатрактивните населби во Америка, покрај соседните планини, шуми и паркови долги милји, Сиетл е дефинитивно повеќе од обичен метрополитенски град на САД Прочитајте заедно за да дознаете повеќе за некои од најдобрите места што треба да ги видите кога сте посета на Сиетл.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и посета на прекрасниот град Сиетл. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да ги посетат многуте атракции во Сиетл. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Вселенска игла

Вселенската игла е означена како знаменитост во Сиетл

Изградена како изложба за Светскиот саем во 1962 година, оваа кула е икона на градот. Врвот на кулата има палуба за набљудување и „The Loupe“ со вртлив стаклен под.

Прекарен како Чудо од 400 дена, со оглед на тоа што кулата всушност е изградена за рекордни 400 дена, оваа зграда во Сиетл е и првата во светот со ротирачки стаклен под, Лупа, нудејќи поглед на Сиетл и многу пошироко. Врвот на кулата е едно од најдобрите места за впивање на панорамски поглед на зајдисонце на значајната локација на градот.

Вселенска игла

Музеј на уметност во Сиетл (ака САМ)

Музеј на уметност во Сиетл САМ е центар за уметност и визуелна светска класа на северозападниот дел на Пацификот

Локус на визуелни уметности од светска класа во северозападниот дел на Пацификот, со музејот најважните колекции до денес вклучуваат дела од познати уметници како што се Марк Тоби Ван Гог.

Музејот е распространет на три локации, главниот музеј во центарот на Сиетл, азискиот уметнички музеј во Сиетл и Олимпискиот парк на скулптури, домаќини на специјални изложби од целиот свет кои нудат мешавина на култура од различни векови.

Музејот се наоѓа во близина Wallидот на гума за џвакање, уште еден локален белег, кој исто како што звучи, е ѕид покриен со искористена гума за џвакање, што без изненадување е една од уникатните и љубопитни атракции на градот.

Музеј на поп и култура (MoPOP)

Музеј на поп и култура Музеј на поп и култура или MoPop, дестинација за разлика од која било друга

Посветен на современата поп култура, овој музеј е еден креативен израз на идеи во поп културата и рок музиката. Музејот прикажува некои од најзначајните моменти во поп-музиката и популарната култура со своите иконски артефакти и извонредни изложби од областа на музиката, литературата, уметноста и телевизијата.

Ова место со своето шарена архитектура како ниедна друга, се наоѓа веднаш до градската икона Space Needle. Музејот, битие инспириран од легендарните уметници во музичката индустрија, вклучува предмети од икони кои се движат од Џими Хендрикс до Боб Дилан. Со својата единствена надворешност, ова место беше специјално дизајнирано да се повика на а рокенрол искуство.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Newујорк е град со повеќе од осумдесет музеи и културна престолнина на Соединетите држави

Пајк Место пазар

Пајк Место пазар Маркетот Пајк Плејс постои од 1907 година, исто така дом на првите Старбакс во светот

Јавен пазар во Сиетл, ова место е едно од најстарите пазари на земјоделци во САД со континуирано работење Пазарот на Штука е еден од најпосетуваните туристички атракции во Сиетл, и едно од најпосетуваните места во светот.

Во рамките на пазарот има неколку атракции, една од нив е Центарот за наследство на пазарот, музеј посветен на историјата на пазарот. Пазарот е дом на неколку локални фармери од областа и е заснован на економскиот концепт на „производители кои ги исполнуваат потрошувачите“. Ова едно од најпознатите места во градот е познато и по своите улични забавувачи, покрај одличните и разновидни опции за јадење од различни видови.

Оригинални Старбакс

Продавницата Pike Place Starbucks, лоцирана во 1912 Pike Place, вообичаено наречена Original Starbucks, е првата продавница на Starbucks, основана во 1971 година на Pike Place Market во центарот на Сиетл, Вашингтон. Продавницата сè уште го има својот оригинален и ран изглед со текот на времето и подлежи на упатства за дизајн поради неговото историско значење.

Triattle Trivia

Романтичен хит комедија филм Непроспиени во Сиетл беше застрелан првенствено во Сиетл. Сиетл е познат како град на дождови и што може да биде поромантично од пријатни и дождливи ноќи. Сепак, за време на поднесувањето на Sleepless во Сиетл, градот минуваше низ суша и снимањето на повеќето сцени со дожд значеше внесување камиони со вода.

Вудленд зоолошка градина

A зоолошка градина со повеќе од 300 видови диви животни, овој парк е добитник на повеќе награди во различни конзерваторски категории. Познато е дека паркот ја создаде првата изложба за потопување во светот, натуралистичка средина во зоолошката градина која им дава на гледачите чувство дека се во живеалиштето на животното.

Тропска Азија, најголемиот дел на паркот, е домаќин на видови од азиските џунгли и пасишта, заедно со сместување на многу други делови кои се движат од африканска савана, видови од Австралија до тропските дождовни шуми во Јужна Америка.

Градина Чихули и стакло

Градина Чихули и стакло Градина Чихули и стакло, едно од најголемите богатства во Сиетл

Ниту една количина на зборови не може да ја опише енергичноста на ова место лоцирано во центарот на Сиетл. Роден од визијата на идејата на Дејл Чихули да го создаде ова уметничко дело надвор од светот, градината е дефинитивно извонреден пример на скулптура од дувано стакло, навистина уникатно дело на изработка.

Уметничките дела и скулптурите во градината во спектакуларни форми би можеле само да ја променат перспективата на гледање во уметноста на дување стакло. Тоа што се вели, Градина Чихули и стакло лесно може да биде една од единствените причини за посета на Сиетл.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Градот на аглите, кој е дом на Холивуд, ги повикува туристите со знаменитости како Булеварот на славните преполни со ѕвезди. Учат за Мора да ги видите местата во Лос Анџелес

Аквариум во Сиетл

Градина Чихули и стакло Аквариумот е дом на октопод и морски коњи, ајкули, видра, фоки, сите видови риби

Лоциран покрај брегот на заливот Елиот, аквариумот е дом на стотици видови и цицачи. Ова место конкретно би било од поголем интерес за оние кои сакаат да знаат за морскиот живот во северозападниот дел на Пацификот. Можеби не толку славни како аквариумите што може да се најдат во другите градови во САД, но Аквариумот во Сиетл сепак може да вреди да се посети кога сте на патување во овој град.

Со оглед на различни нешта за истражување во соседството, како и во границите на градот, Сиетл е подготвен да ги изненади сите што планираат да ја посетат.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.