Мора да се видат места во Newујорк, САД

Град што сјае од вибрации во секој час од денот, нема Листата што може да ви каже кои места да ги посетите во Њујорк меѓу неговите многубројни уникатни атракции. Сепак, овие добро познати и најомилени места во градот најчесто никогаш не се прескокнуваат при посета на градот Њујорк.

Град во кој секој нов пресврт може да ве однесе до некој најсовремен споменик, музеј, галерија или едноставно место кое може да биде прво од ваков вид во светот, Њујорк е толку синоним за Америка што станува очигледно само да се посети. тоа на патување во САД. И со сето она што го нуди градот, толку вреди!

Прочитајте заедно за да истражите некои од местата што мора да се видат во Њујорк и можеби, обидете се да го најдете вашиот омилен од сите, ако воопшто е возможно да изберете едно од многуте!

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави за период до 90 дена и посета на Њујорк. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да ги посетат многуте атракции во Њујорк како Тајмс Сквер, Емпајер Стејт Билдинг, Централ Парк, Националниот споменик на Статуата на слободата и многу повеќе. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Градење на империја држава

Градење на империја држава Изградбата на Империја Стејт, неговото име потекнува од Empire State Прекарот на Newујорк

Некогаш највисоката зграда на 20 век, Емпајер Стејт Билдинг е Најпризнатата структура на Newујорк. Облакодерот од 102 ката е еден од најдобрите примери на модернистички стил на арт-деко архитектура пронајден во многу модерни згради ширум светот. Најпознатиот облакодер на светот, со експонати и опсерватории на неколку од неговите ката, е атракција на Њујорк што мора да се види.

Централ парк, NYујорк

Централен парк Се проценува дека 42 милиони луѓе го посетуваат Централ Парк годишно

Сместен во омилениот дел на Њујорк, помеѓу Горниот Исток и Западната страна на Менхетен, Централ парк е исто така меѓу некои од најголемите паркови во градот. Сега, што може да биде толку добро во урбаниот парк сместен среде еден од најпрометните градови во светот?

Паркот се смета за репер за урбаните паркови ширум светот, претставувајќи пример на извонредна пејзажна архитектура. Во ова 840 акри зеленило градината, со присуство на секој сценски елемент на природата, од пејзажи, резервоари до широки патеки за пешачење меѓу огромни дрвја, ова е сопствениот двор на Њујорк.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сиетл е познат по својата разновидна културна мешавина, технолошка индустрија, оригинални Старбакс, градска кафе култура и многу повеќе Мора да се видат места во Сиетл, САД

Тајмс Сквер

Тајмс Сквер Тајмс Сквер, голема туристичка атракција силно осветлена од бројни билборди

Главен забавен центар и туристичка дестинација во Мидтаун Менхетен, Тајмс Сквер е најпрометните центри во светот, место на светската забавна индустрија. Центарот на американскиот комерцијален и забавен свет, ова место содржи некои од задолжителни атракции во градот, една од нив е Мадам Тисо Њујорк, очигледно најголемиот музеј на восочни восоки во светот.

Познат по своите Прикажувања на Бродвеј во областа Театар, силни светла и тони продавници, веројатно ова е дел од Newујорк кој никогаш не спие! Тајмс Сквер е очигледно најпосетуваната атракција во светот поради сите добри причини.

Бруклин мост парк

Бруклин мост парк Пристаништето за парк Бруклин мост нуди панорамски поглед на градот Newујорк

Оваа урбана оаза во Њујорк се одликува со одлични пејзажи и поглед на реката Источна Њујорк. Приморскиот парк се наоѓа веднаш под самиот Бруклински мост. Паркот работи бесплатно и е отворен 365 дена во годината.

Ова место нуди најдобар начин да се доживее вообичаениот ден во Newујорк, од истражување на спортски терени, семејни пикник места до набљудување на добрата зелена околина и природата. И сето тоа среде еден од најголемите градови во Америка!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Градот на аглите, кој е дом на Холивуд, ги повикува туристите со знаменитости како Булеварот на славните преполни со ѕвезди. Учат за Мора да ги видите местата во Лос Анџелес

Национален споменик на Статуата на слободата

Национален споменик на Статуата на слободата Статуа на слободата (Слобода го просветлува светот)

Прекрасен споменик на Њујорк, Статуата на слободата е една атракција на Њујорк која не бара никаква елаборација. Лоциран на островот Либерти во градот, овој иконски споменик е најпознатиот споменик во Америка на глобално ниво.

Всушност, статуата беше подарена на САД од Франција, како знак на пријателство. И само за просветлен факт, споменикот е познато дека го претставува Римската божица Либертас, персонифицирајќи ја слободата. Симбол на американскиот идентитет и надеж за милиони имигранти кои за првпат зачекоруваат во земјата, никој не треба да ве потсетува да ја посетите оваа култна скулптура на патување во Њујорк.

Челзи пазар

Сместен во градската населба Челзи на Менхетен, Челзи маркет е плоштад за храна и малопродажба со глобална перспектива. Со оглед на фактот дека ова место беше местото на пронајдокот на колачињата Орео сакани низ целиот свет, со широк спектар на намирници, ресторани и продавници сместени на неговиот затворен пазар денес, ова место е задолжително да се вклучи во секоја маршрута во Њујорк.

Батеријата

Батеријата Претходно познат како Батери парк содржи повеќе терминали за ферибот

Овој парк од 25 хектари лоциран на јужниот дел на Менхетен, доаѓа со прекрасен поглед на пристаништето во Њујорк од едната страна и сосема природното опкружување од другата страна. За разлика од другите фреквентни туристички простори, Батери парк е едно од најтивките места во Newујорк, со многу зелени површини и прекрасни погледи на пристаништето што го прави добро место за застанување и влез во добар панорамски поглед на градот Newујорк.

Парк Брајант

Парк Брајант Брајант Парк, сакана дестинација во Newујорк со над 1000 бесплатни активности

Целогодишна дестинација на Newујорк, Паркот Брајант е најсакан по сезонските градини, област за одмор за туристи и канцелариските работници, зимско лизгање, бесплатни филмови за летна вечер и многу повеќе, што го прави најомилената област на Менхетен за слободни активности.

Со популарни киосци за храна, кафулиња и Јавната библиотека на Њујорк на блиско растојание, ова може да биде добро место за одмор кога сте уморни од истражување на многу споменици и музеи во соседството на Менхетен.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сан Франциско е познат како културен, трговски и финансиски центар на Калифорнија. Убавината на овој град дефинитивно е распространета низ различни агли. Учат за Мора да се видат места во Сан Франциско


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.