Мора да се видат места во Сан Диего, Калифорнија

Најпознат како фамилијарен град на Америка, градот Сан Диего сместен на брегот на Тихиот океан на Калифорнија е познат по своите недопрени плажи, поволната клима и бројните атракции погодни за семејството, со сè, од уникатни музеи, галерии и огромни паркови и градини. на секој агол од градот.

Со пријатното време во текот на целата година и многу забавни места наоколу, ова лесно може да биде првиот избор за семеен одмор во САД.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави за период до 90 дена и посета на Сан Диего, Калифорнија. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да ги посетат многуте атракции во Сан Диего. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Морски свет Сан Диего

Состаноци од блиски морски животни со светски емисии за животни, Seaworld San Diego е неограничена забава за луѓе од сите возрасти. Тематски парк со возења, океанариум, надворешен аквариум и морски парк за цицачи, ова е сè на едно место каде што можете да го истражувате прекрасниот свет на океанот. Сместено во прекрасниот парк Мисија Беј, местото е една од најпрекрасните атракции е можност да комуницирате со пингвини, делфини и многу други прекрасни морски животни.

Морски свет Сан Диего SeaWorld San Diego е животински тематски парк, океанариум

Сан Диего зоолошката градина

Сан Диего зоолошката градина Зоолошката градина во Сан Диего е зоолошка градина во паркот Балбоа во која се сместени над 12,000 животни

Се наоѓа во внатрешноста на паркот Балбоа, Зоолошката градина во Сан Диего честопати е прогласена за најдобра од ваков вид во светот. Сместувајќи повеќе од 12000 животни во неговата околина без кафез, отворено, има неколку добри причини да го посетите ова место поради неговите ретки видови диви животни. Зоолошката градина е позната по тоа што е посебно позната по своите најголеми колонии за размножување на коали надвор од Австралија, вклучувајќи ги и другите загрозени видови како пингвините, горилите и поларните мечки.

Сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего

Лоциран во областа на долината Сан Пасквал во Сан Диего, сафари паркот се простира на околу 1,800 хектари, фокусирајќи се на дивиот свет од Африка Азија. Во рамките на големите полиња на паркот со слободно шетање на дивиот свет, светилиштето нуди сафари тури давајќи увид во неговите стотици видови африкански и азиски животни. Паркот се наоѓа во близина на Ескондидо, Калифорнија, сам по себе е прекрасно место надвор од многу населениот град и е исто така познат како еден од најстарите градови во округот Сан Диего.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Град кој сјае со живост во секој час од денот, не постои Список кој би можел да ви каже кои места да ги посетите во Њујорк меѓу неговите многубројни уникатни атракции. Мора да се видат места во Newујорк, САД

Парк Балбоа

Парк Балбоа Паркот Балбоа е историски урбан културен парк со површина од 1,200 акри во Сан Диего

Освен што ја сместува познатата зоолошка градина во Сан Диего, паркот е едно место каде што се спојуваат природата, културата, науката и историјата, што го прави неверојатен и задолжителен парк во градот. Зелените појаси на паркот, вегетациските зони, градините и музеите во изобилство, неверојатната архитектура од шпанската колонијална преродба и сè, од експонати за вселенски патувања, автомобили и наука, сето ова јасно го прави потценето ова место да се нарече парк! Ако има едно место што не треба да се пропушти при посетата на Сан Диего, Паркот Балбоа е најпопуларната атракција на градот.

SeaPort Village

Сместено во непосредна близина на заливот Сан Диего во центарот на градот, Seaport Village е уникатно искуство за купување и јадење покрај пристаништето. Со продавници за сувенири, ресторани и уметнички галерии лоцирани покрај брегот, ова живописно место е посебно познато по рингишпилот направен со рачно врежани животни, изграден во 1895 година.

Ова е едно одлично место за дружење низ улиците на рестораните со прекрасен поглед на соседниот залив.

Малку Италија

Малку Италија Мала Италија, најстариот континуиран маалски бизнис во Сан Диего

Познато е дека е едно од најстарите и најпознатите градски населби, денес Мала Италија е најпријателската област во Сан Диего за пешаци. светот.

Ова место дефинитивно е а кулинарско жариште на Сан Диего, со дополнителен шарм на софистицирани галерии и шик околина. Исполнет со драматични фонтани, езерца, италијански пазари и организирање повремени фестивали, посетете го ова место во Сан Диего за врвно кулинарско искуство.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Познат како вториот по големина остров на Хаваи, островот Мауи се нарекува и островот долина. Островот е сакан поради недопрените плажи, националните паркови и едно од најдобрите места за да се погледне хавајската култура. Учат за Мора да се видат места во Мауи, Хаваи

Природен парк Sunset Cliffs

Природен парк Sunset Cliffs Sunset Cliffs е богата крајбрежна заедница во заедницата Поинт Лома во Сан Диего

Природно пространство кое се протега околу Тихиот Океан, ова може да биде едно од местата за бегство од преполната страна на градот. Карпите се попопуларни за гледање на океанот и зајдисонце, но суровата природа на падините често се смета за опасна за пешачење. Со карпите лоцирани веднаш до океанот и комерцијална улица во близина, на паркот посебно се смета за добро да се поминува време во неговите спектакуларни погледи на зајдисонце.

Музеј УСС Мидвеј

Музеј УСС Мидвеј Музејот USS Midway е историски поморски носач на авиони

Се наоѓа во центарот на Сан Диего, во морнаричкиот пристаниште, музејот е историски поморски носач на авиони со голема колекција на авиони, од кои многу се изградени во Калифорнија. Овој пловечки музеј на градот не само што сместува обемни воени авиони како експонати, туку исто така е домаќин на разни изложби за животот на море и емисии погодни за семејството.

USS Midway беше, исто така, најдолготрајниот носач на авиони во Америка во 20 век, а денес музејот дава добар поглед на поморската историја на нацијата.

Поморски музеј во Сан Диего

Основана во 1948, на музејот ја има најголемата колекција гроздобер морски бродови во сите Соединетите држави. Музејот е домаќин на неколку обновени гроздобер бродови, а централното место на местото е именувано како Starвезда на Индија, железен едреник од 1863 година. Меѓу многуте други историски атракции, една е точна реплика на предводникот на првиот европски истражувач што стапнал во Калифорнија, Хуан Родригез Кабрило Сан Салвадор, која е изградена во 2011 година.

Национален споменик Кабрило

Национален споменик Кабрило Националниот споменик Кабриillо го одбележува слетувањето на Хуан Родригез Кабриillо на заливот Сан Диего во 1542 година

Сместено на јужниот врв на полуостровот Поинт Лома во Сан Диего споменикот е изграден во чест на слетувањето на првата европска експедиција на западниот брег на Соединетите држави . Експедицијата ја носеше европскиот истражувач Хуан Родригез Кабрило. Констатирајќи го фактот од голем интерес, тоа е истото време кога Калифорнија за прв пат била видена во 1542 година од европскиот истражувач Кабрило на неговото патување од Мексико. Овој историски градски споменик содржи светилник и добри погледи кои се протегаат сè до Мексико.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Познат како културен, комерцијален и финансиски центар на Калифорнија, Сан Франциско е дом на многу локации вредни за слика во Америка. Учат за Мора да се видат места во Сан Франциско


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.