Места што мора да се видат во Тексас, САД

Една од најголемите држави во Соединетите Држави, Тексас е познат по својата топла температура, големите градови и навистина уникатна државна историја.

Државата се смета и за една од најдобрите во САД со оглед на нејзината пријателска средина. Со најдобриот спој на популарни градови и одлични природни пејзажи, вашето патување во Соединетите држави може да се чувствува нецелосно без посета на оваа една од најголемите држави во Америка.

ESTA US Visa Online е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ги посетите Соединетите држави во период до 90 дена и да ги посетите овие неверојатни места во Тексас. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да посетат многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Знаме на Тексас Знаме на осамена ѕвезда е официјалното знаме на американската држава Тексас

Аламо

Аламо Битката кај Аламо (23 февруари - 6 март 1836 година) беше клучен настан во Тексасската револуција

Францисканска мисија од 18 век во Сан Антонио, Тексас, ова место беше локацијата на битката меѓу многу побројните Тексашани кои се бореа за независност од владеењето на мексиканскиот диктатор Санта Ана. Запаметен како ден на хероите на земјата, битката кај Аламо во 1836 година се водеше за главните проблеми со ропството, индустријата за памук, федрализмот со кои се соочи областа во тоа време и најмногу се памети како битка со нула преживеани.

Ова е местото каде што посетителите можат да бидат сведоци на бојното поле од 1836 година во историска шпанска мисија и тврдина, која зборува за историјата на државата до денес и е една од најпопуларните туристички атракции во Тексас.

ESTA Американска виза онлајн сега е достапно да се добие преку мобилен телефон или таблет или компјутер преку е-пошта, без да се бара посета на локално US Амбасада. Исто така, Формулар за американска виза е поедноставено за да се заврши онлајн на оваа веб-локација за помалку од 3 минути.

Прошетка на реката Сан Антонио

Прошетка на реката Сан Антонио Како атракција број 1 во Тексас, Река прошетка е полн со јадење, шопинг и културни искуства.

Се наоѓа во градот Сан Антонио, на Река прошетка е најпосетуваното место во Тексас. Низ 15 милји градски парк и пешачка улица, ова место е срцето на градот Сан Антонио, исполнето со јадење, шопинг и неверојатни културни искуства. Со уредени пешачки патеки, ресторани и патувања со брод, на речната патека има бројни забавни работи што може да се прават наоколу. Со толку многу забавни места за гледање наоколу, реката Сан Антонио е една од најдобро оценетите атракции на Тексас.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Статуата на слободата или слободата што го просветлува светот се наоѓа во срцето на Њујорк на островот наречен Остров на слободата. Дознајте повеќе на Историја на Статуата на слободата во Њујорк

Национален парк Биг Бенд

Национален парк Биг Бенд Паркот има национално значење како најголема заштитена област на топографијата на пустината Чивахуан

За врвно искуство на отворено на пејзажите на Тексас, овој национален парк е едно од најдобрите места за сведочење на огромните планински предели, делови од пустината Чивахуан, изобилни природни ресурси и многу повеќе атракции покрај мексиканската граница. Атракција што мора да се посети на државата, националниот парк е исто така 15-ти по големина национален парк во Америка со своја културна историја. Дом на бескрајни погледи на сушните пејзажи, Национален парк Биг Бенд се случува да биде една од најголемите заштитени подрачја за огромната пустина Чивахуан опфаќа делови од Мексико и југозападно од САД.

Вселенски центар Хјустон

Вселенски центар Хјустон Вселенскиот центар Хјустон е водечки центар за учење за наука и вселенско истражување

Водечки центар за наука и вселенско истражување во Хјустон, ова е местото каде што можете да погледнете прекрасни мистерии надвор од земјата. Центарот е официјално место за посетители на вселенскиот центар Џонсон на НАСА и има различни извонредни вселенски експонати. Резервирајте многу време за да го посетите ова единствен музеј во Хјустон, истакнувајќи декади на американските програми за истражување на вселената. 400-те вселенски артефакти на музејот, со многу постојани и патувачки експонати, поминуваат низ историјата на вселенското истражување и несомнено е едно од единствените места каде што може да се види одблизу иконската вселенска капсула Аполо 17!

Шест знамиња Фиеста Тексас

Шест знамиња Фиеста Тексас На Fiesta Texas, оние кои трагаат по возбуда ќе уживаат во возбудливите ролери и тобоганите Голијат

Подлоги од светска класа, семејни возења и средби со животни, можете да најдете неограничена забава во овој голем и еден од првите забавни паркови во Тексас. Управуван од Six Flags, кој е синџир за забавни паркови со над 25 паркови низ цела Соединетите Држави, Fiesta Texas се наоѓа во градот Сан Антонио. Сегашната позната атракција на паркот е Врескаат, возбудливо возење со капка кула што може да се види од секој крај на паркот.

Прочитајте за ESTA US Visa Online подобност.

Државниот историски локалитет Hueco Tanks

Државниот историски локалитет Hueco Tanks Хуеко Тенкс е област со ниски планини и историско место во округот Ел Пасо, Тексас

Место на извајани карпести маси формирани главно поради атмосферски влијанија и ерозија, карпестите ридови на Хуеко Тенковите се наоѓаат во огромната дивина на пустината Чивахуан. Внатре во карпестите пештери рано пиктографи петроглифи може да се најдат, откривајќи знаци на неговите рани доселеници. Лоциран во округот Ел Пасо, Тексас, локацијата е област на ниски планини, со планините Френклин на запад и планините Хуеко на исток.

на планинскиот пејзаж обезбедува можности за искачување од светска класа, покрај тоа што е познат по многу значајни археолошки докази пронајдени во регионот. Уникатната геологија на паркот го прави една од најистакнатите атракции во цела Америка.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најпознат како фамилијарен град на Америка, градот Сан Диего сместен на брегот на Тихиот Океан на Калифорнија е познат по своите недопрени плажи, поволната клима и бројните атракции погодни за семејството. Дознајте повеќе на Мора да се видат места во Сан Диего, Калифорнија

Островот Падре

Островот Падре Островот Падре е најголемиот од бариерните острови Тексас и најдолгиот бариерен остров во светот

Познат како најдолгиот остров со бариери во светот, во близина на брегот на јужен Тексас, ова место е еден од најдобрите примери за добро зачувана природна средина. Со бројни плажи и локации во рамките на островот, вклучувајќи кампови покрај океанот и природни патеки, ова место е совршен начин да се доживее сосема нова страна на државата. Сместен во Мексиканскиот Залив, островот Јужен Падре е најпознат по своите живописни и бели песочни плажи.

Прочитајте што се случува кога аплицирате Апликација за виза во САД и следните чекори.

Природни мостови пештери

Природни мостови пештери Пештерите на природниот мост се дом на најголемиот комерцијален систем на пештери во Тексас

Дефинитивно вреди да се гледа атракција во државата, познато е дека пештерите се најголемите такви комерцијални пештери во Тексас. Со обиколки водени од водичи на мостот во природата, ќе биде потребно едно преку формирањето на варовничките структури, откривајќи многу од неговите геолошки тајни.

Местото го добива своето име од висок 60 стапки природен варовнички мост што се протега на влезот на пештерата. Со оглед на тоа што се наоѓа на блиско растојание од градот Сан Антонио, локацијата на пештерата е атракција која мора да се види во Тексас Хил Кантри.

Прочитајте за тоа како студентите имаат можност да искористат Американска виза онлајн преку средствата на Апликација за американска виза за студенти.

Булок Тексас Државниот историски музеј

Булок музеј Музејот Булок посветен на толкување на постојаното расплетување Приказна за Тексас

Лоциран во главниот град на државата, Остин, музејот е посветен на расплетување на приказната за Тексас, и континуираната еволуција на државата низ времето. Местото нуди целогодишни образовни програми и настани кои даваат увид во историјата на државата. Со експонати распоредени на три ката и интерактивни специјални емисии, ова би било забавно и најлесниот можен начин да се погледне историјата на државата. Лоциран веднаш до Тексас Државниот Капитол, овој историски музеј ќе биде едно од местата што мора да се видат кога сте во посета на Остин, Тексас.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги споменува најневеројатните паркови во Соединетите Држави можеби никогаш не е комплетен. Прочитајте повеќе на Водич за патување до познати национални паркови во САД


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за американска виза онлајн. Доколку ви треба помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.