Водич за најдобрите тематски паркови во Соединетите Американски Држави

Ако планирате да ги посетите Соединетите Американски Држави, една од единствените причини зошто би можеле да го направите тоа е да бидете сведоци на неограничена забава во некои од најдобрите забавни паркови во светот.

Врз основа на фантазии од бајки и магични моменти од некои од најдобрите блокбастер холивудски филмови, парковите во Америка се една од најуникатните карактеристики на оваа земја, нешто што веројатно го нема никаде на друго место во светот.

Однесете го вашето семејство на патување за да не заборавите да ги истражите магичните моменти во некои од најдобрите светски тематски паркови во САД.

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и посета на овие неверојатни музеи во Соединетите држави. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да посетат многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Паркот Магично Кралство

Паркот Магично Кралство Паркот е претставен со замокот Пепелашка, инспириран од замокот од бајките виден во филмот од 1950 година.

Сместен во Волт Дизни Ворлд Ресорт, овој иконски забавен парк е распространет низ шест различни тематски земји. Посветени на бајките и ликовите на Дизни, главните атракции на паркот се сместени во паркот Дизниленд, Анахајм, Калифорнија. Центарот на паркот е волшебниот Замокот Пепелашка со бројни атракции со карактери на Дизни лоцирани низ целото место. Воодушевувачката привлечност на ова место го прави тоа Најпосетуваниот забавен парк во Америка.

Disneyивотинско кралство на Дизни

Зоолошки тематски парк во Walt Disney World Resort, Флорида, најпознатата атракција на паркот ја вклучува Пандора- од Светот на аватарот. Главната тема на паркот се заснова на прикажување на природната средина и зачувување на животните и се смета за најголем тематски парк во светот. Дом на над 2,000 животни кои живеат ширум Дизни Светот, овој парк е уникатен со оглед на неговите природни атракции, возбудливи возења, средби со животни и сафари, сите заедно на едно место!

Универзални студија Холивуд

Универзални студија Холивуд Universal Studios Hollywood е филмско студио и тематски парк во областа на долината Сан Фернандо во округот Лос Анџелес, Калифорнија.

Филмско студио и тематски парк во округот Лос Анџелес, Калифорнија, паркот се базира на темата на холивудското кино. Познат како Забавниот главен град на Лос Анџелес, забавниот парк порано беше создаден за да овозможи целосна обиколка на сетовите на Universal Studios.

Едно од најстарите холивудски филмски студија сè уште во употреба, поголемиот дел од областа на паркот се наоѓа во рамките на окружниот остров именуван како Универзален град. Најголемата и најпосетувана тематска област во паркот, Волшебнички свет на Хари Потер содржи тематски возења, реплика на замокот Хогвортс и бројни реквизити од блокбастер филмската франшиза.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Лос Анџелес или Градот Англес е најголемиот град во Калифорнија и втор по големина град во Соединетите држави, центар на филмската и забавната индустрија во земјата, дом на ХолиВуд и еден од најомилените градови за оние кои првпат патуваат во САД. време. Дознајте повеќе на Мора да се видат места во Лос Анџелес

Универзална студија Флорида

Друг иконски тематски парк управуван од NBCUniversal, овој тематски парк во Флорида првенствено се базира на филмови, телевизија и аспекти од холивудската забавна индустрија.

Со бројни тематски возења од некои од омилените холивудски филмови на сите времиња, покрај многу емисии во живо, комерцијални области и други атракции, Универзалното студио Флорида дефинитивно вреди да се посети за да бидете сведоци на најкултните паркови на Америка.

Universal's Islands of Adventure

Тематски парк лоциран покрај градската патека на Орландо, Флорида, тука ќе најдете волшебни копии на некои од иконите замоци, возбудливи тематски возења, ѕверови и ликови од фантазијата кои оживуваат. Вашите омилени ликови од Холивуд би оживеале со бројни атракции и области во паркот базирани на темата на киното.

Возбудливи возења како Волшебничкиот свет на Хари Потер тајно училиште за вештерство и волшебство, возење низ Хогвортс експресно и екстремно возбудливи возења базирани на Јура се некои од атракциите што привлекуваат илјадници посетители во овој тематски парк во Америка.

Доливуд, Тенеси

Доливуд Доливуд е тематски парк во заедничка сопственост на забавувачот Доли Партон

Еден од врвните семејни забавни паркови во Соединетите Држави и се наоѓа во подножјето на планините Great Smoky. Една единствена карактеристика на оваа најголема атракција во Тенеси е паркот со традиционалните занаети и култура од регионот на Smoky Mountains.

Местото станува место на голем број концерти и мјузикли секоја година, среде некои од најдобрите возења и атракции во тематски парк. Ова село одекнува на сосема поинакво ниво, особено за време на Божиќ и празниците.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги спомнува најневеројатните паркови во Соединетите држави можеби никогаш не е комплетен. Дознајте за нив во Водич за патување до познати национални паркови во САД

Луна Парк, Бруклин

Луна Парк, Бруклин Именуван по Луна паркот во Бруклин од 1903 година

Именуван по Луна паркот во Бруклин од 1903 година, паркот се наоѓа на островот Кони во градот Њујорк. Местото, исто така, се случува да биде изградено на местото на забавниот парк Астроланд од 1962 година. Една од забавните дестинации во Њујорк, овој тематски парк има возбудливи подметачи, карневалски возења и многу атракции во семеен стил. Лесно ова може да биде едно од местата во Бруклин со одлична забава и за децата и за возрасните.

Авантуристички парк Дизни Калифорнија

Сместено во одморалиштето Дизниленд во Анахајм, Калифорнија, ова е место каде што ќе ги видите вашите омилени херои и ликови од Дизни, Пиксар и студиото Марвел како оживуваат. Со иновативни атракции, повеќе опции за јадење и концерти во живо, паркот е еден од најпосетуваните тематски паркови во Калифорнија.

Поделени на 8 тематски земји, на паркот вклучува неверојатен Pixar Pier со сите главни филмови произведени од студиото Pixar Animation.

Cedar Point

Со седиште во Охајо, на полуостровот Лејк Ири, овој забавен парк е еден од најстарите тематски паркови во САД. Сопственост и управуван од синџирот забавни паркови Cedar Fair, паркот достигна многу пресвртници за своите познати подметачи, вклучително и освојување други титули неколку години, а една од нив е Најдобар забавен парк во светот!

Фармата на Нот Бери

Фарма Нот Бери Knott's Berry Farm е тематски парк од 57 хектари лоциран во Буена Парк, Калифорнија

Друг познат тематски парк лоциран во Калифорнија, денес Knott Berry's Farm е светски познат тематски парк во Буена Парк, со оригиналното место развиено од фарма за бобинки во огромна семејна дестинација за тематски парк што ја гледаме денес. Со свој старомоден шарм, паркот всушност датира од сто години!

Преполни со атракции и забава за сите возрасти, тука ќе ги добиете најдобрите калифорниски вибрации, што е и првиот тематски парк во градот. Местото започнало во 1920-тите како столче покрај патот, а подоцна било развиено во модерен забавен парк. Денес, ова место може да се пофали со посетители и несомнено е една од атракциите што мора да се посетат во Калифорнија.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ако сте љубопитни да дознаете повеќе за минатото на САД, тогаш секако треба да ги посетите музеите во различни градови и да стекнете повеќе знаење за нивното минато постоење. Прочитајте повеќе на Водич за најдобриот музеј во САД


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.