Посета на Калифорнија со американска виза преку Интернет

Од Тијаша Чатерџи

Ако сакате да ја посетите Калифорнија за деловни или туристички цели, ќе мора да аплицирате за американска виза. Ова ќе ви обезбеди дозвола да ја посетите земјата во период од 6 месеци, и за работа и за патување.

Доколку размислувате за посета Сончева држава, веќе мора да сте свесни за бројните туристички атракции, ресторани и музеи во кои можеби сакате да одите. Ако сè уште не сте почнале да гледате, не грижете се, ние ќе ви помогнеме со оваа огромна задача! Калифорнија е огромна држава која се наоѓа во Соединетите Американски Држави и во неа се сместени некои од најживите туристички градови во земјата, вклучително и Сан Франциско и Лос Анџелес.

Постојат неколку автобуски тури кои ги води државата и ќе ве одведат до сетови на некои од најпознатите Холивудски филмови, како што е Pretty Woman и многу други! Ако сте доволно внимателни, можеби ќе добиете можност да запознаете славна личност или две! Во случај да не сте многу љубител на филмови, не грижете се - има многу други атракции за да ве забавуваат, кои вклучуваат Дизниленд во Лос Анџелес Пристаништето на Санта Моника.

И додека сте во Лос Анџелес, едноставно не можете да ја пропуштите можноста да уживате во прекрасните плажи на Малибу or Venice Beach! Ако сте љубител на сурфањето или сакате да добиете блескав тен, нема недостаток на плажи во ЛА кои со задоволство ќе ги задоволат сите ваши желби и барања! Но, пред да ги спакувате куферите и да тргнете на пат, има неколку работи за кои мора да знаете - продолжете да читате за да дознаете што се тие.

Американска виза онлајн е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ги посетите Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и да ги посетите овие неверојатни места во Соединетите држави. Меѓународните посетители мора да имаат а Американска виза онлајн да може да посети многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес за аплицирање за американска виза е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Кои се најдобрите туристички атракции во Калифорнија?

Топ туристички атракции во Калифорнија

Топ туристички атракции во Калифорнија

Според она што го споменавме претходно, има толку многу работи што треба да ги видите и направите во градот, што ќе треба да го натрупате вашиот план колку што е можно повеќе! Некои од најпопуларните атракции за разгледување што ги посетуваат туристите вклучуваат Мостот Голден Гејт и Алкатраз, Патеката на славните и кинескиот театар и студиото Универзал.

Мостот Голден Гејт и Алкатраз

Ако сакате да го погледнете прекрасниот мост Голден Гејт, се што треба да направите е да се качите на брод од Алкатраз. Има неколку тури кои ќе ви дадат детална историја на местото, која ги вклучува приказните на сите озлогласени криминалци кои служеле овде, заедно со нивните обиди да избегаат од таму.

Булеварот на славните и Кинески театар

Нема потреба да се каже дека Лос Анџелес е дом на бројни светски познати личности, кои вклучуваат некои од најголемите музички уметници, актери и ТВ водители во тоа време. Популарната патека на славните служи како значка на честа за оние кои го раздвижија светот и Холивуд со своите таленти, додека кинескиот театар е место каде што ќе ги најдете отпечатоците од рацете и стапалките на ѕвездите од сите времиња на историјата.

Универзална Studios

Посетата на Universal Studios треба да падне на листата на „места за посета“ на секоја личност, без разлика на нивната возраст! Мноштвото забавни возења и атракции во забавниот парк, исто така, вклучува област што е изградена за да личи на светот на Хари Потер - тоа е остварување на сонот за секој Потерхед!

Американска виза онлајн сега е достапен за добивање преку мобилен телефон или таблет или компјутер преку е-пошта, без да се бара посета на локалната US Амбасада. Исто така, Формулар за американска виза е поедноставено за да се заврши онлајн на оваа веб-локација за помалку од 3 минути.

Зошто ми е потребна виза за Калифорнија?

 Виза за Калифорнија

Виза за Калифорнија

Доколку сакате да уживате во многуте различни атракции на Калифорнија, задолжително мора да имате некаква форма на виза со вас како форма на овластување за патување од владата, заедно со други потребни документи како што се вашите пасош, документи поврзани со банка, потврдени авионски билети, доказ за лична карта, даночни документи итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Кога станува збор за САД, тие можат да се пофалат со некои од најдобрите /ts во светот. Ако сте спремни да ги удрите падините, ова е местото за почеток! Во денешниот список, ќе ги провериме најдобрите американски ски дестинации за да ви помогнеме да ја подготвите најдобрата листа на кофи за скијање. Дознајте повеќе на Топ 10 скијачки центри во САД

Која е подобноста за виза за посета на Калифорнија?

Подобност за виза за посета на Калифорнија

Подобност за виза за посета на Калифорнија

За да ги посетите Соединетите Американски Држави, ќе треба да имате виза. Постојат првенствено три различни видови визи, имено привремена виза (за туристи), а зелена карта (за постојан престој), и студентски визи. Ако ја посетувате Калифорнија главно за целите на туризам и разгледување знаменитости, ќе ви треба привремена виза. Ако сакате да аплицирате за ваков вид виза, мора да аплицирате за американска виза преку Интернет или да ја посетите амбасадата на САД во вашата земја за да соберете повеќе информации.

Сепак, мора да имате на ум и дека Владата на САД го воведе Програма за откажување од виза (VWP) за 72 различни земји. Ако припаѓате на некоја од овие земји, нема да треба да аплицирате за виза за патување, едноставно можете да го пополните ESTA или Електронскиот систем за овластување за патување 72 часа пред да стигнете до вашата дестинација. Земјите се - Андора, Австралија, Австрија, Белгија, Брунеи, Чиле, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Италија, Јапонија, Латвија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Монако, Холандија , Нов Зеланд, Норвешка, Португалија, Сан Марино, Сингапур, Словачка, Словенија, Јужна Кореја, Шпанија, Шведска, Швајцарија, Тајван.

Во случај да престојувате во САД повеќе од 90 дена, тогаш ESTA нема да биде доволно - ќе треба да аплицирате за Категорија Б1 (деловни цели) or Категорија Б2 (туризам) наместо виза.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Се случува во САД да има еден тон страшни локации за љубителите на хорор да ги истражуваат. Еве неколку познати страшни туристички дестинации во САД кои не можете да си дозволите да ги оставите. Дознајте повеќе на Топ 10 опседнети локации во САД

Кои се различните видови визи за посета на Калифорнија?

Постојат само два вида визи за кои мора да знаете пред да ги посетите САД или Калифорнија -

Б1 деловна виза - Деловната виза Б1 е најдобро прилагодена за кога сте во посета на САД деловни состаноци, конференции, и немаат план да се вработат додека се во земјата да работат за американска компанија.

Б2 туристичка виза - Туристичката виза Б2 е кога сакате да ги посетите САД рекреативни или празнични цели. Со него можете да учествувате во туристички активности.

Како можам да аплицирам за виза за посета на Калифорнија?

Виза за посета на Калифорнија

Виза за посета на Калифорнија

За да аплицирате за виза за посета на Калифорнија, прво ќе треба да пополните апликација за виза преку Интернет or ДС - 160 форми. Ќе треба да ги доставите следните документи:

  • Оригинален пасош кој важи најмалку 6 месеци од датумот на влез во САД со минимум две празни страници.
  • Сите стари пасоши.
  • Потврда за закажување интервју
  • Неодамнешна фотографија со димензии 2” X 2” е направена на бела позадина. 
  • Потврди за такси за апликација за виза / доказ за плаќање на такса за апликација за виза (такса за MRV).

Откако успешно ќе го поднесете формуларот, потоа ќе треба да закажете интервју во американската амбасада или конзулат. Периодот што треба да го чекате за да го закажете вашиот состанок зависи од тоа колку се зафатени во даденото време.

Во вашето интервју, ќе се бара да ги презентирате сите потребни лични документи, како и да ја кажете причината за вашата посета. Откако ќе помине, ќе ви биде испратена потврда дали вашето барање за виза е одобрено или не. Доколку биде одобрена, визата ќе ви биде испратена во краток временски период и ќе можете да го имате вашиот одмор во Калифорнија!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Њујорк е најомилената туристичка дестинација за посетители од целиот свет. Ако планирате да го посетите Њујорк за туристички, медицински или деловни цели, ќе треба да имате американска виза. Ние ќе разговараме за сите детали подолу во оваа статија. Дознајте повеќе на Патување во Њујорк со американска виза

Дали треба да земам копија од мојата американска виза?

Мојата американска виза

Мојата американска виза

Секогаш се препорачува да се задржи на дополнителна копија од вашата eVisa со вас, секогаш кога летате во друга земја. Доколку во секој случај не можете да најдете копија од вашата виза, земјата одредиште ќе ви го одбие влезот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Шпанските граѓани треба да аплицираат за американска виза за да влезат во Соединетите држави за посети до 90 дена за туристички, деловни или транзитни цели. Дознајте повеќе на Американска виза од Шпанија

Колку долго важи американската виза?

американска виза

Атракции на САД

Валидноста на вашата виза се однесува на временскиот период за кој ќе можете да влезете во САД користејќи ја. Освен ако не е поинаку наведено, ќе можете да влезете во САД во секое време со вашата виза пред нејзиното истекување, и се додека не сте го потрошиле максималниот број на влезови доделени за една виза. 

Вашата американска виза ќе стапи во сила од датумот на нејзиното издавање. Вашата виза автоматски ќе стане неважечка штом ќе истече нејзиниот рок, без оглед на тоа дали записите се потрошени или не. Обично, на 10-годишна туристичка виза (Б2) 10-годишна деловна виза (Б1) има важност до 10 години, со периоди на престој од 6 месеци во исто време и повеќекратни записи.

Прочитајте што се случува кога аплицирате Апликација за виза во САД и следните чекори.

Може ли да ја продолжам визата?

Атракции на САД

Атракции на САД

Не е возможно да ја продолжите вашата американска виза. Во случај да истече вашата американска виза, ќе мора да пополните нова апликација, следејќи го истиот процес што го следевте за вашата оригинална апликација за виза. 

Прочитајте за тоа како студентите имаат можност да искористат Американска виза онлајн преку средствата на Апликација за американска виза за студенти.

Кои се главните аеродроми во Калифорнија?

Аеродром во Сан Франциско 

Меѓународниот аеродром во Сан Франциско

Додека LAX е главниот аеродром во државата Калифорнија ако сакате да се упатите во Лос Анџелес, исто така има и бројни други аеродроми лоцирани низ целата држава, што ги вклучува Сан Франциско Интернешнл, San Diego International и Oakland International - така што нема недостиг од аеродроми во државата, и врз основа на тоа каде престојувате или се упатувате кон прво на вашето патување во Калифорнија, мора да ја донесете вашата одлука. LAX спаѓа меѓу еден од најпрометните аеродроми во светот и е поврзан и со повеќето од главните аеродроми во светот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги споменува најневеројатните паркови во Соединетите Држави можеби никогаш не е комплетен. Прочитајте повеќе на Водич за патување до познати национални паркови во САД

Може ли да работам во Калифорнија?

Канцеларијата на Google 

Канцеларијата на Google

Има многу индустрии каде што можете да работите, во државата Калифорнија. Додека некои луѓе може да се упатат кон државата да бараат слава и богатство низ Холивуд, други може да најдат задоволителни работни места во туризмот, трговијата на мало или други индустрии. Бидејќи Калифорнија е прилично голема во индустријата за здравје и фитнес, ако имате интерес или искуство во оваа област, можеби ќе можете да најдете позиција за тренер во теретана!


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за електронска американска виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.