Посета на Хаваи со американска виза преку Интернет

Од Тијаша Чатерџи

Ако сакате да ги посетите Хаваи за деловни или туристички цели, ќе мора да аплицирате за американска виза. Ова ќе ви обезбеди дозвола да ја посетите земјата во период од 6 месеци, и за работа и за патување.

Дел од најпопуларните дестинации за одмор во целиот свет, Хаваи за многумина е на листата на „за посета“. Ако сакате да планирате патување на Хаваи, можеме да ве увериме дека нема да бидете разочарани - исполнети со воодушевувачки сцени и одлични можности за авантуристички спортови, овој мал остров се наоѓа во Јужниот Тихи Океан и исто така е најголемиот остров меѓу кластерот хавајски острови.

Често се опишува како Рај остров, на Хаваи ќе ве пречекаат безброј прекрасни плажи и вулкански планини. Местото одржува топла и смирувачка клима во текот на целата година, што го прави идеална дестинација за одмор за оние кои сакаат сончев одмор и имаат одлично чувство за авантура.

Хавајската култура е создадена врз вредностите на кулеана (одговорност) и малама (грижа). Неверојатната дестинација уште еднаш се отвори за патниците откако остана затворена подолг временски период поради пандемијата Ковид 19, а владата вложи големи напори да обезбеди најголема безбедност за своите граѓани и посетители. Државата соработуваше со федералните меѓународни услови на Центрите за контрола на болести (ЦДЦ) и ги прима сите вакцинирани патници на одмор на Хаваи без карантин. Доколку сакате да ги посетите Хаваите со американска виза, ќе ги добиете сите потребни детали во оваа статија!

Американска виза онлајн е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ги посетите Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и да ги посетите овие неверојатни места во Соединетите држави. Меѓународните посетители мора да имаат а Американска виза онлајн да може да посети многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес за аплицирање за американска виза е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Кои се некои од најдобрите работи што треба да се прават на Хаваи?

Атракција на Хаваи

Топ туристички атракции на Хаваи

Според она што го споменавме претходно, има толку многу работи што треба да ги видите и направите во градот, што ќе треба да го натрупате вашиот план колку што е можно повеќе! Некои од најпопуларните атракции за разгледување што ги посетуваат туристите вклучуваат Плажата Ваикики, Перл Харбор и државниот парк на кањонот Ваимеа.

Плажата Ваикики е едно од врвните туристички места во областа каде што ќе најдете многу сончачи кои уживаат во топлото сонце. Постојат многу активности за водени спортови достапни овде, додека на Историска патека Ваикики е одлична туристичка атракција. На Перл Харбор и државниот парк на кањонот Ваимеа се и други одлични туристички места, каде на туристите ќе им бидат понудени дел од неверојатни историски информации заедно со спектакуларни пејзажи. 

на Националниот парк вулкани е волшебна станица - активниот вулкан е географско чудо каде ќе бидете сведоци на жешка лава што истекува од вулканот! Има некои одлични места за нуркање и нуркање, и едноставно не можете да го пропуштите Манта Реј Ноќно нуркање.

Плажа Ваикики

Едно од најдобрите туристички места на Хаваи, нема недостиг од одлични места за сончање во областа, дури и во најжешките денови! Овде има неколку можности за водени спортови, а историската патека Ваикики е неопходна за секој патник да ја посети, кој сака да добие одличен поглед на областа.

Перл Харбор

Уште една огромна туристичка атракција во областа, Споменикот УСС Аризона е отворен за посетителите кои сакаат сами да го видат ова парче историја и да дознаат повеќе за овој главен дел од американската воена историја. Овде ќе најдете и многу други авиони и артефакти од Втората светска војна, како и остатоци од потонатиот брод за да ги видите.

Државен парк Вајмеа Кањон

Воодушевувачко искуство кое нема да го заборавите наскоро, неверојатната глетка во оваа област се протега по должината на кањонот од десет милји. Инаку познат како Големиот Кањон на Пацификот, ќе бидете сведоци на бројни неверојатни глетки и прекрасни водопади доколку учествувате во некоја од турите со водич. Оваа област е омилена на планинарите поради различните можности за истражување на некои од понапредните патеки.

Американска виза онлајн сега е достапен за добивање преку мобилен телефон или таблет или компјутер преку е-пошта, без да се бара посета на локалната US Амбасада. Исто така, Формулар за американска виза е поедноставено за да се заврши онлајн на оваа веб-локација за помалку од 3 минути.

Зошто ми е потребна виза за Хаваи?

 Виза за Калифорнија

Виза за Хаваи

Ако сакате да уживате во многуте различни атракции на Хаваи, задолжително е да имате некаква форма на виза со вас како форма на овластување за патување од владата, заедно со други потребни документи како што се вашите пасош, документи поврзани со банка, потврдени авионски билети, доказ за лична карта, даночни документи итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Сценската убавина на иконите патишта е најдобриот начин да ги погледнете неверојатно убавите и разновидни пејзажи на САД. Па зошто да чекате повеќе? Спакувајте ги куферите и резервирајте го вашето патување во САД денес за најдоброто американско искуство на патување. Дознајте повеќе на Туристички водич за најдобри американски патувања

Која е подобноста за виза за посета на Хаваи?

Подобност за виза за посета на Калифорнија

Подобност за виза за посета на Хаваи

За да ги посетите Соединетите Американски Држави, ќе треба да имате виза. Постојат првенствено три различни видови визи, имено привремена виза (за туристи), а зелена карта (за постојан престој), и студентски визи. Ако ги посетувате Хаваите главно заради туризам и разгледување знаменитости, ќе ви треба привремена виза. Ако сакате да аплицирате за ваков вид виза, мора да аплицирате за американска виза преку Интернет или да ја посетите амбасадата на САД во вашата земја за да соберете повеќе информации.

Сепак, мора да имате на ум и дека Владата на САД го воведе Програма за откажување од виза (VWP) за 72 различни земји. Ако припаѓате на некоја од овие земји, нема да треба да аплицирате за виза за патување, едноставно можете да го пополните ESTA или Електронскиот систем за овластување за патување 72 часа пред да стигнете до вашата дестинација. Земјите се - Андора, Австралија, Австрија, Белгија, Брунеи, Чиле, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Исланд, Ирска, Италија, Јапонија, Латвија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Малта, Монако, Холандија , Нов Зеланд, Норвешка, Португалија, Сан Марино, Сингапур, Словачка, Словенија, Јужна Кореја, Шпанија, Шведска, Швајцарија, Тајван.

Во случај да престојувате во САД повеќе од 90 дена, тогаш ESTA нема да биде доволно - ќе треба да аплицирате за Категорија Б1 (деловни цели) or Категорија Б2 (туризам) наместо виза.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

САД се преполни со уникатни и прекрасни места, а особено во текот на зимата, нацијата ја покажува својата убавина со планини украсени со снег и градови украсени со самовилски светла. Затоа оваа зима спакувајте ги куферите и упатете се кон најубавите туристички дестинации за да го поминете вашиот одмор во САД. Дознајте повеќе на Најдобрите десет зимски дестинации во САД

Кои се различните видови визи за посета на Хаваи?

Постојат само два вида визи за кои мора да знаете пред да ги посетите Соединетите Американски Држави или Хаваи -

Б1 деловна виза - Деловната виза Б1 е најдобро прилагодена за кога сте во посета на САД деловни состаноци, конференции, и немаат план да се вработат додека се во земјата да работат за американска компанија.

Б2 туристичка виза - Туристичката виза Б2 е кога сакате да ги посетите САД рекреативни или празнични цели. Со него можете да учествувате во туристички активности.

Што е американска виза онлајн?

ESTA американска виза, или американски електронски систем за овластување за патување, е задолжителна патна исправа за граѓаните на земји без визи. Ако сте државјанин на американска земја што ги исполнува условите за ESTA, ќе ви треба ESTA американска виза за престој or транзит, или за туризам и разгледување, или за бизнис цели.

Аплицирањето за ESTA USA виза е јасен процес и целиот процес може да се заврши онлајн. Сепак, добра идеја е да се разберат кои се основните барања на САД ESTA пред да започнете со процесот. За да аплицирате за вашата ESTA US Visa, ќе треба да го пополните формуларот за апликација на оваа веб-локација, да обезбедите податоци за пасош, вработување и патување и да платите онлајн.

Суштински барања

Пред да можете да ја комплетирате вашата апликација за ESTA US Visa, ќе треба да имате три (3) работи: a валидна адреса на е-пошта, начин за плаќање преку Интернет (дебитна или кредитна картичка или PayPal) и валидна пасош.

  • Валидна адреса за е-пошта: Ќе ви треба валидна адреса за е-пошта за да аплицирате за апликација за ESTA US Visa. Како дел од процесот на аплицирање, од вас се бара да ја наведете вашата е-пошта и целата комуникација во врска со вашата апликација ќе се врши преку е-пошта. Откако ќе ја завршите апликацијата ESTA на САД, вашиот ESTA за Соединетите држави треба да пристигне на вашата е-пошта во рок од 72 часа.
  • Онлајн начин на плаќање: Откако ќе ги дадете сите детали во врска со вашето патување во Соединетите Американски Држави, од вас се бара да извршите плаќање преку Интернет. Ние користиме Secure PayPal портал за плаќање за да ги обработиме сите плаќања. Ќе ви треба или валидна дебитна или кредитна картичка (Visa, Mastercard, UnionPay) или сметка на PayPal за да ја извршите вашата исплата.
  • Валиден пасош: Мора да имате важечки пасош кој не е истечен. Ако немате пасош, тогаш мора веднаш да аплицирате за еден бидејќи апликацијата за виза ESTA USA не може да се пополни без информациите за пасошот. Запомнете дека US ESTA Visa е директно и електронски поврзана со вашиот пасош.

Како можам да аплицирам за виза за посета на Хаваи?

Американска виза

Виза за посета на Хаваи

За да аплицирате за виза за посета на Хаваи, прво ќе треба да пополните апликација за виза преку Интернет or ДС - 160 форми. Ќе треба да ги доставите следните документи:

  • Оригинален пасош кој важи најмалку 6 месеци од датумот на влез во САД со минимум две празни страници.
  • Сите стари пасоши.
  • Потврда за закажување интервју
  • Неодамнешна фотографија со димензии 2” X 2” е направена на бела позадина. 
  • Потврди за такси за апликација за виза / доказ за плаќање на такса за апликација за виза (такса за MRV).

Откако успешно ќе го поднесете формуларот, потоа ќе треба да закажете интервју во американската амбасада или конзулат. Периодот што треба да го чекате за да го закажете вашиот термин зависи од тоа колку се зафатени во даденото време.

Во вашето интервју, ќе се бара да ги презентирате сите потребни лични документи, како и да ја кажете причината за вашата посета. Откако ќе помине, ќе ви биде испратена потврда дали вашето барање за виза е одобрено или не. Доколку биде одобрена, визата ќе ви биде испратена во краток временски период и ќе можете да го имате вашиот одмор на Хаваи!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Соединетите Американски Држави се најбараната дестинација за повисоки студии од милиони студенти од целиот свет. Дознајте повеќе на Студирање во САД со ESTA US Visa

Дали треба да земам копија од мојата американска виза?

Мојата американска виза

Мојата американска виза

Секогаш се препорачува да се задржи на дополнителна копија од вашата eVisa со вас, секогаш кога летате во друга земја. Доколку во секој случај не можете да најдете копија од вашата виза, земјата одредиште ќе ви го одбие влезот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Шпанските граѓани треба да аплицираат за американска виза за да влезат во Соединетите држави за посети до 90 дена за туристички, деловни или транзитни цели. Дознајте повеќе на Американска виза од Шпанија

Колку долго важи американската виза?

Валидноста на вашата виза се однесува на временскиот период за кој ќе можете да влезете во САД користејќи ја. Освен ако не е поинаку наведено, ќе можете да влезете во САД во секое време со вашата виза пред нејзиното истекување, и се додека не сте го потрошиле максималниот број на влезови доделени за една виза. 

Вашата американска виза ќе стапи во сила од датумот на нејзиното издавање. Вашата виза автоматски ќе стане неважечка штом ќе истече нејзиниот рок, без оглед на тоа дали записите се потрошени или не. Обично, на 10-годишна туристичка виза (Б2) 10-годишна деловна виза (Б1) има важност до 10 години, со периоди на престој од 6 месеци во исто време и повеќекратни записи.

Прочитајте што се случува кога аплицирате Апликација за виза во САД и следните чекори.

Може ли да ја продолжам визата?

Не е возможно да ја продолжите вашата американска виза. Во случај да истече вашата американска виза, ќе мора да пополните нова апликација, следејќи го истиот процес што го следевте за вашата оригинална апликација за виза. 

Прочитајте за тоа како студентите имаат можност да искористат Американска виза онлајн преку средствата на Апликација за американска виза за студенти.

Кои се главните аеродроми на Хаваи?

аеродромот во Хаваи

 Главните аеродроми на Хаваи на кои повеќето луѓе се одлучуваат да летаат се тие Меѓународниот аеродром Хило (ITO) и Меѓународниот аеродром Кона (KOA). Тие се поврзани со повеќето од главните аеродроми во светот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Се случува САД да се центар на филмски спотови, од кои многу се снимени надвор од познати студија каде љубителите на филмови се ројат за да добијат кликнување на сликите. Еве куриран специјален список за филмските фанатици да патуваат на такви места додека сте на вашата турнеја во САД. Прочитајте повеќе на Најдобри локации за филмови во САД

Кои се најдобрите можности за работа и патување на Хаваи?

Бидејќи населението на Хаваи е помало од она на другите дестинации во САД, можностите за работа може да имаат тенденција да бидат доста ограничени. Повеќето од работните можности достапни овде се засноваат на секторот туризам и угостителство, бидејќи тука се достапни многу хотели, ресторани, центри за водени спортови.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за електронска американска виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.