Водич за патување до познати национални паркови во САД

Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги спомнува најневеројатните паркови во Соединетите држави можеби никогаш не е комплетен. Додека имињата на овие живописни места во Америка се познати во светот, пребројувањето на овие природни чуда секогаш станува добар потсетник за големите американски чуда надвор од градовите од 21 век.

Посетата на Америка сигурно би била нецелосна без посета на овие места исполнети со неверојатни погледи на дивиот свет, шумите и природното опкружување. И можеби овие спектакуларни природни глетки може да станат едно од вашите омилени места во земјата, спротивно од она што можеше да се замисли пред да пристигне во Америка!

ESTA американска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Соединетите Американски Држави за период до 90 дена и посета на овие фасцинантни уметнички места во Њујорк. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да ги посетат големите музеи во Њујорк. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Национален парк Голем чад планина

Националниот парк Great Smoky Mountains е американски национален парк во југоисточниот дел на САД

Дистрибуиран помеѓу државите Северна Каролина и Тенеси, овој национален парк го носи најубавиот приказ на природата во Америка. Дивите цвеќиња кои растат во текот на целата година и бескрајните шуми, потоци и реки создаваат Големата зачадена планина е еден од најпопуларните национални паркови во земјата.

Најпопуларната дестинација на паркот, Cades Cove Loop Road, е патека долга 10 милји со прекрасен поглед на реката и многу опции за активност на патот. Со каскадни водопади, дивиот свет предели кој се протега над петстотини илјади хектари, очигледно постои добра причина за огромната популарност на паркот.

Национален парк Голем чад планина

Национален парк Yellowолстон

Национален парк Yellowолстон Повеќе од половина светски гејзери и хидротермални карактеристики се концентрирани во Јелоустоун

Дом на жариштата, Национален парк Yellowолстон се наоѓа во Западна Соединетите држави дом на повеќе гејзери жешки извори од кое било друго место на планетата! Самиот парк се наоѓа на врвот на заспаниот вулкан и е надалеку познат по тоа Стариот верен, најпознатите гејзери од сите, што го прави едно од најпознатите природни чуда на Америка. Огромното мнозинство на паркот се наоѓа во државата Вајоминг, која изненадувачки освен гејзерите, е позната и по своите стада бизони.

Светски познатиот гејзер, Old Faithful еруптира околу дваесет пати во еден ден и беше еден од првите гејзери во паркот што го доби името.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Newујорк е град со повеќе од осумдесет музеи и културна престолнина на Соединетите држави

Национален парк Роки Планина

Национален парк Роки Планина Националниот парк Роки планина на 415 квадратни милји опфаќа и заштитува спектакуларни планински средини

Се смета за највисокиот парк во Соединетите држави, Националниот парк Карпести Планини со своите високи пејзажи и спектакуларната планинска средина е познат по своите прекрасни погледи.

Највисокиот врв во паркот, Лонгс Пик, се наоѓа на надморска височина од повеќе од четиринаесет илјади стапки. Опфаќајќи ја областа околу Северно Колорадо, паркот е најмногу сакан поради возењето што минува низ трепетлика, шуми и реки. Паркот Естес е најблискиот град до источната страна на паркот, каде што е шеесет планински врвови го прават светски познат по својата спектакуларна глетка.

Јосемити

Јосемити Националниот парк Јосемити во округот Марипоса е дом на величествени атракции и врвно сместување

Лоциран во планините Сиера Невада во Северна Калифорнија, Националниот парк Јосемит е еден одличен пример за американските природни чуда. Драматичните водопади, огромните езера и шумските патеки на паркот пречекуваат милиони посетители секоја година. А место што мора да се види при посета на Калифорнија, Јосемит се наоѓа во близина на градот Марипоса. Местото е најпознато по своите високи водопади Бридалвеил и гигантските карпи на ЕЛ Капитан. Во близина на селото Јосемит има објекти за сместување, заедно со продавници, ресторани и галерии за истражување во текот на денот.

Познат по својата планински водопади, иконски места за качување, длабоки долини и дрвја со најдолг живот , Јосемити е неверојатни посетители со генерации.

Национален парк Гранд Тетон

Национален парк Гранд Тетон Националниот парк Гранд Тетон има магнетна игра за фотографи и astsубители на диви животни

Со своето мирно опкружување, овој мал, но прекрасен парк лесно може да стане миленик на сите национални паркови во Америка. Тетонскиот венец, планински венец на Карпестите Планини се шири низ државата Вајоминг на запад, со нејзината највисока точка наречена Гранд Тетон.

Често збунет како дел од Националниот парк Јелоустоун, овој парк всушност нуди сосема поинакво искуство на неговата природна околина. Иако е многу помал од Јелоустоун, Националниот парк Тетон е сепак место кое вреди да се истражува поради прекрасните мирни глетки и стотици милји патеки со друштво на прекрасни планински предели.

Национален парк Гранд Кањон

Национален парк Гранд Кањон Националниот парк Гранд Кањон е навистина богатство за разлика од било што друго на Земјата

Бендови на црвен рок раскажувајќи ја историјата на милиони години геолошки формации, овој парк е дом на најпознатите пејзажи во Америка. Популарна дестинација за национален парк, Националниот парк Гранд Кањон со поглед на кањонот и величествената река Колорадо, познат по брзаците со бела вода и драматичните свиоци, се некои од глетките на паркот кои стануваат уште подраматични кога се гледа на зајдисонце или изгрејсонце.

Некои од местата што мора да се видат во паркот вклучуваат а уникатен пустински водопад, водопадите Хавасу, обиколка на селото Гранд Кањон, туристичко село со сместувачки и шопинг објекти и конечно за врвен природен поглед, пешачење низ неверојатните црвени карпи на кањонот е еден совршен начин за истражување на оваа оддалечена живописна убавина.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Не само Националните паркови, САД исто така имаат иконски градови. Учат за Мора да ги видите местата во Сиетл

Додека има буквално стотици други национални паркови лоцирани низ целата земја, еднакви или можеби помирни и убави погледи, лоцирани низ целата земја, неколку од овие паркови со многу добра причина се познати низ целиот свет.

Истражувањето на пространоста на овие пејзажи може лесно да не натера да се запрашаме дали воопшто постои страна на Америка надвор од ова!


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, и Италијански граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.