10 vendpushimet më të mira të skive në SHBA

Nga: Tiasha Chatterjee

Kur bëhet fjalë për SHBA-në, ajo krenohet me disa prej tyre vendpushimet më të mira të skive në botë. Nëse jeni gati për të goditur shpatet, ky është vendi për të filluar! Në listën e sotme, ne do të kontrollojmë më të mirat Destinacionet amerikane të skive për t'ju ndihmuar të hartoni listën përfundimtare të kovave të skijimit.

Ne do të shqyrtojmë rënia vertikale, numri i ashensorëve, zona e përgjithshme e skijimit, kushtet, turmat dhe qyteti lokal. Pra, kapni vendet tuaja fort dhe bëhuni gati për të parë një vështrim të resorteve më të mira të skive në SHBA!

Viza Amerikane në internet është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto vende të mahnitshme në Shtetet e Bashkuara. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një Viza Amerikane në internet për të qenë në gjendje të vizitoni shumë atraksione në Shtetet e Bashkuara. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i aplikimit për vizë në SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Varkë me avull

Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë e mirëbalancuar e skive, nuk mund të gaboni me këtë resort të Kolorados. E hapur për herë të parë në fillim të viteve 1960, krenohet me këtë arratisje në Mount Warner 23 ashensorë që u japin skiatorëve dhe snowboarders akses në 165 vrapime.

E vendosur në Rruga e Pyllit Kombëtar, Resorti krenohet me disa bukuri natyrore mahnitëse dhe pamje të zonës përreth. Vrapimet ndahen në mënyrë të barabartë midis vështirësisë së mesme dhe të avancuar. Me vetëm 14 për qind të vrapimeve që konsiderohen fillestare, fillestarët në këtë sport do të kenë një përzgjedhje disi të kufizuar.

Është gjithashtu më larg nga një qytet dhe aeroport i madh sesa vendpushimet e tjera në listën tonë. Varka me avull mbetet një zgjedhje e shkëlqyer me të qëndrim i qetë, turma më të vogla dhe mundësi për t'u çlodhur në burimet e nxehta.

Varkë me avull Varkë me avull

Viza Amerikane në internet tani është në dispozicion për t'u marrë me telefon celular ose tablet ose PC me email, pa kërkuar një vizitë në lokal US Ambasadë. Gjithashtu, Formulari i aplikimit për vizë në SHBA është thjeshtuar për t'u plotësuar online në këtë faqe interneti në më pak se 3 minuta.

Lugina e Diellit

Lugina e Diellit Lugina e Diellit

Duke jetuar sipas emrit të saj, Sun Valley ka më shumë se pjesën e saj të drejtë të ditëve me diell të skijimit. Është gjithashtu pjesë e një tradite të pasur të Aventurat amerikane të shkretëtirës. Kjo zonë e Idahos u popullarizua për herë të parë nga askush tjetër përveç autorit dhe ikonës, Ernest Hemingway, në vitet 1930.

Sun Valley është emri i qytetit turistik dhe i zonës përreth. Ai përfshin Mali Tullac, tërheqja kryesore dhe Mali i Dollarit, e cila është më e vogël, por ofron një përzgjedhje të madhe të vrapimeve fillestare dhe të ndërmjetme në krahasim me vendpushimet e tjera kryesore.

Sun Valley mund të duket paksa modeste në ofertat e saj - ajo ka një total prej 120 pista dhe shtatë parqe terreni të servisuara nga 19 ashensorë. Megjithatë, 2054 hektarë të zonës për skijim ka shumë hapësirë, dhe Sun Valley ka një terren të mrekullueshëm për t'i mbajtur gjërat interesante. Plus, është dukshëm më i përballueshëm se shumica e vendpushimeve të tjera në SHBA.

LEXO MË SHUMË:
10 vendet më të përhumbura në SHBA

Livadhet Alpine të Luginës së Squaw

Livadhet Alpine të Luginës së Squaw Livadhet Alpine të Luginës së Squaw

La Resorti më i madh i skive në të gjithë Kaliforninë, Squaw Valley Alpine Meadows me siguri do t'i kënaqë ata që duan të shkojnë shumë. Terreni është tepër i larmishëm dhe krenohet me disa sfida ekstreme për skiatorët dhe skiatorët që duan ta çojnë veten në kufi.

Ndërsa mjedisi është padyshim i egër, resorti konsiderohet gjerësisht si një prerje mbi pjesën tjetër kur bëhet fjalë për rregullimin. Për më tepër, mali merr vazhdimisht një ton dëbore çdo vit.

Sidoqoftë, konsiderojeni veten të paralajmëruar - kur ka pluhur të freskët, mali mund të jetë mjaft i mbushur me njerëz. Megjithatë, me mbi 4,000 hektarë të zonës së skijimit mbi 175 pista dhe 30 ashensorë, do të keni ende hapësirë ​​të mjaftueshme për t'u kënaqur.

LEXO MË SHUMË:
Udhëtoni në Nju Jork me vizë amerikane

Telluride

Telluride Telluride

Ndoshta nuk duhet t'ju themi të hipni në këto shpate. Prej kohësh besohet të jetë një nga vendpushimet më të mira në Amerikë, Telluride do t'ju lërë të mahnitur. Ashtu si Valley Alpine Meadows, Telluride krenohet me disa terrene vërtet jashtë kësaj bote, ku ekspertët duhet të testojnë veten e tyre.

Sa i përket përvojës së resortit, është e vështirë të gjesh faj. Ekziston një gondolë që mund të transportojë mysafirë midis dy bazave, një qytet seriozisht simpatik skijimi dhe shumë opsione akomodimi për të zgjedhur. 

Afërsisht 2,000 hektarë për ski, është në anën më të vogël të mesatares për vendpushimet e nivelit të lartë, por organizimi i vrapimeve përbën më shumë se diferencën. Telluride është një makinë e vajosur mirë me një plan urbanistik të klasit botëror. Vendpushimi është padyshim pak i papërshtatshëm për të arritur, por sapo atje nuk do të dëshironi të largoheni kurrë.

Jackson Hole

Jackson Hole Jackson Hole

Në mesin e vendit resortet më të njohura ndërkombëtarisht, Jackson Hole e bën Wyoming krenar. Meqenëse zona është aq mirë e zhvilluar, nuk ka mungesë të akomodimeve në bazën e malit ose në qytetin e Jackson. Do t'ju ofrohet jetë emocionuese e natës, restorante, pazar, burime të nxehta, një strehë e kafshëve të egra - ky është një udhëtim skish me shumë përfitime dhe përvoja shtesë për të shijuar.

E vetmja gjë që mungon është më shumë vrapime miqësore për fillestarët. Megjithatë, për ata që kërkojnë një terren emocionues dhe një sfidë interesante, Jackson Hole jeton me reputacionin e tij si një parajsa e skiatorëve të avancuar. Vetëm sigurohuni që të buxhetoni në përputhje me rrethanat, pasi vendpushimet e skive me këto lehtësira dhe njohje të shumta nuk janë të lira. 

Vendpushimi malor Jackson Hole renditet vazhdimisht ndër udhëtimet më të shtrenjta të skive në Amerikë, por me mbi 3,000 hektarë sipërfaqe për skijim, duke përfshirë vendin e pasmë, ju do të merrni vlerën e parave tuaja.

Lexuar në lidhje me Viza Amerikane në internet pranueshmëria.

Qielli i Madh

Qielli i Madh Qielli i Madh

Big Sky do të thotë male të mëdha dhe emocione të mëdha! Ky vendpushim Montana është i famshëm me skiatorët në të gjithë Amerikën për pluhurin e tij të mrekullueshëm. Dhe me një mijëra hektarë tronditës në zonën e skijimit, nuk është e vështirë të gjesh pak pluhur të paprekur për ta quajtur tëndin, edhe në ditët e ngarkuara! 

Resorti Big Sky u hap për herë të parë në 1973, por qindra miliona dollarë janë shpenzuar për përmirësime gjatë 20 viteve të fundit. Sot resorti krenohet me më shumë se 250 pista të servisuara nga 36 ashensorë. 

Big Sky është një vendpushim që ka shumë aktivitete në mbrëmje për t'ju ndihmuar të liroheni dhe të relaksoheni, pas një dite në shpatet! Fshati malor ka një përzgjedhje të madhe të restorante, dyqane dhe kënde të vogla të çuditshme ku mund të rehatoheni pranë zjarrit. Ata që duan një pushim nga shpatet mund të shkojnë gjithashtu me zinxhir me zinxhir ose këpucë dëbore - është e vërtetë zgjidhni aventurën tuaj një lloj destinacioni!

LEXO MË SHUMË:
10 festivalet më të mira të ushqimit në SHBA

Aspen barishte

Aspen barishte Aspen barishte

Nëse mendoni se duke pasur zona të shumta skijimi pranë njëra-tjetrës është një përfitim i madh, atëherë ky vendpushim është për ju, edhe nëse vjen me një kosto pak më të lartë. Resorti Aspen Snowmass i Kolorados përfshin katër zona të veçanta skijimi - Aspen, Snowmass, dhallë dhe malësi Aspen. Të kombinuara, ato krijojnë pothuajse përvojën më të larmishme të skijimit që mund të gjeni në SHBA.

Me një shumëllojshmëri të gjerë vrapimesh cilësore për skiatorët e çdo niveli eksperience. Ashtu si Jackson Hole, megjithatë, një udhëtim në Aspen Snowmass nuk i përshtatet përkufizimit të shumë njerëzve për udhëtimet me buxhet.

Aspeni është atje lart si një nga arratisjet më të famshme të skive në Amerikë dhe ka tërhequr prej kohësh të pasurit dhe të famshëm, por gjithashtu ka marrë jeta e natës, restorantet, akomodimet dhe shpatet që përshtaten.

Lexoni se çfarë ndodh kur aplikoni Aplikimi për vizë në SHBA dhe hapat e mëtejshëm.

Vail

Vail Vail

Nëse pyet ndonjë skiator serioz për vendpushimin e tyre të preferuar, ka shumë mundësi që Vail të dalë. A destinacion i këndshëm për ski në Kolorado, Vail vërtet kontrollon të gjitha kutitë. Që nga fillimi i viteve 1960, Vail ka vazhduar vazhdimisht me trendet dhe të gjitha Teknologji e re.

Kryesues i tarifës në ski resortet moderne dhe të drejtuara mirë në SHBA, Vail, e vendpushimi i tretë më i madh i skive në vend, më shumë se sa fiton vendin e saj në podium. Ai përfshin mbi 5,300 hektarë zonë për skijim, 195 vrapime dhe 31 ashensorë, të gjitha këto janë bërë shumë më të ëmbla nga fakti se vale bie mesatarisht 354 inç borë çdo vit.

 Kur të jeni gati ta quani atë një ditë, qyteti turistik është i mbushur plot me opsione për ngrënie dhe jetë nate që përmbyllin në mënyrë të përsosur përvojën. Nëse do të mund të shtonin vetëm pak ski nate, njerëzit nuk mund të largoheshin kurrë!

Lexoni se si studentët kanë gjithashtu një mundësi për të përfituar Viza Amerikane në internet nëpërmjet mjeteve të Aplikimi për vizë amerikane për studentët.

Parku i qytetit

Parku i qytetit Parku i qytetit

Vetëm 30 minuta larg nga Salt Lake City në Utah, ky vendpushim është i përshtatshëm. Dhe ndryshe nga shumë prej vendpushimeve më të mira të skive të vendit, Park City ofron ski natën.

Park City gjithashtu ndodh të jetë lresorti më i madh i skive në vend me një Sipërfaqja e skijimit prej 7,300 hektarësh! Ky është lloji i destinacionit që kërkon udhëtime të shumta. I përdorur për Lojërat Olimpike Dimërore të 2002-shit, ai ende luan rregullisht si mikpritës i disa ngjarjeve emocionuese. 

Park City gjithashtu dallohet duke pasur një nga skenat më aktive të jetës së natës në çdo qytet turistik të skive në Amerikë. Udhëtime vrasëse, një turne në miniera, pazar - ju jeni të llastuar për zgjedhje për sa i përket aktiviteteve jo të skijimit. Por në të vërtetë janë 324 pista të servisuara nga 41 ashensorë që i bëjnë njerëzit të kthehen.

LEXO MË SHUMË:
Atraksionet kryesore turistike në Alaskë

Breckenridge

Breckenridge Breckenridge

Zgjedhja jonë më e mirë për vitin 2022 shkon tek kjo tani jashtëzakonisht popullore Qyteti dhe vendpushimi i skive në Kolorado. Parqet e terrenit në Breckenridge janë në krye të klasit të tyre, dhe me 155 vrapime dhe vetëm 3,000 hektarë të zonës për skijim, ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të xhiruar, edhe në një ditë të mbushur me njerëz.

Me një mesatare prej 370 inç reshje bore në vit dhe rregullim të vazhdueshëm të shkëlqyer, kushtet janë mjaft të mira. Breckenridge është aq i plotë saqë është e vështirë të veçosh ndonjë faktor që e bën vendin tonë kryesor - jetën e natës dhe terrenin unik, i ka të gjitha!

Ashtu si Vail, Breckenridge e lëshon topin vetëm kur bëhet fjalë për opsionet e skijimit të natës. Nëse kjo është një domosdoshmëri për ju, merrni parasysh të vizitoni Sister Mountain Resort në Keystone, i cili punon në të njëjtin kalim ashensor. Me kaq shumë skijime cilësore për t'u bërë në Breckenridge, ne mendojmë se do të jeni gati për t'u çlodhur në kohën kur ashensorët mbyllen gjatë ditës!

Vendpushimet e skive në SHBA do t'ju ofrojnë një pjatë të larmishme me gjithçka që mund të imagjinoni. Nga terrenet e mëdha për skijim deri te peizazhet magjepsëse dhe jeta e gjallë e natës, nuk ka asgjë që do të humbisni! Pra, merrni biletat tuaja dhe vizën e udhëtimit, është koha për të pasur përvojën më të mirë të skijimit!

LEXO MË SHUMË:
Udhëtimet më të mira amerikane rrugore nga NYC


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarë japonezë Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë elektronike amerikane. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonë Zyra e Ndihmës për Viza të SHBA për mbështetje dhe udhëzim.