Vendet që duhen parë në Çikago, SHBA

Një nga qytetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara i famshëm për arkitekturën e tij, muzetë, horizontin e mbushur me rrokaqiejt dhe picën ikonike të stilit të Çikagos, ky qytet i vendosur në brigjet e liqenit Michigan, vazhdon të jetë tërheqja më e madhe për vizitorët në Shtetet e Bashkuara. .

I quajtur shpesh si një destinacion kryesor turistik në SHBA duke pasur parasysh ushqimin, restorantet dhe bregdetin e tij, së bashku me shumë atraksione në lagje, Çikago mbetet një nga vendet më të preferuara për t'u vizituar në Amerikë.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar Çikago. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë Los Anxhelosin shumë atraksione në Çikago si Instituti i Artit të Çikagos, Navy Pier, Millennium Park dhe shumë të tjera. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Instituti i Artit i Çikagos

Instituti i Artit i Çikagos E themeluar në 1879, Instituti i Artit i Çikagos

Shtëpia e disa prej kryeveprave më të njohura në botë, Instituti i Artit i Çikagos është mikpritës i mijëra veprave të artit që përfshijnë koleksione shekullore nga e gjithë bota, shumë nga artistë legjendar si Picasso dhe Monet.

Muzeu është një nga më të mëdhenjtë dhe më të vjetër në Shtetet e Bashkuara. Edhe nëse nuk keni shkuar kurrë më parë në një muze arti, ky vend duhet të jetë sërish në listën tuaj, duke qenë një nga atraksionet kryesore në qytet.

Skelë e Marinës

Skelë e Marinës Navy Pier është një skelë 3,300 këmbë e gjatë në bregun e Liqenit të Miçiganit

I vendosur në brigjet e liqenit të Miçiganit, ky vend është gjithçka që ju nevojitet për një ditë të mbushur me argëtim, me programe publike falas, mundësi të shkëlqyera ngrënieje, pazar dhe gjithçka tjetër që përcakton një përvojë dinamike dhe eklektike.

Bregdeti më i preferuar i qytetit, një vizitë në Skelën e Marinës është një përvojë krejtësisht e mahnitshme, me të udhëtime karnavalesh , koncerte në sfond, fishekzjarre dhe çfarë jo, duke u bërë një nga vendet më të preferuara si nga vendasit ashtu edhe nga vizitorët.

LEXO MË SHUMË:
Seattle është i famshëm për përzierjen e tij të larmishme kulturore, industrinë e teknologjisë, kulturën e kafesë dhe shumë më tepër. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në Seattle

Parku i Mijëvjeçarit

Parku i Mijëvjeçarit Parku Milenium, një qendër e shquar qytetare pranë bregut bregdetar të Liqenit të Miçiganit

I konsideruar si kopshti më i lartë në botë në çati, Millennium Park është zemra e Çikagos. Parku është një përzierje mrekullish arkitekturore, koncerte muzikore, shfaqje filmash ose ndonjëherë thjesht popullor për të kaluar një ditë të relaksuar thjesht duke spërkatur rreth shatërvanit Crown. Të parku ofron dizajne dhe peizazhe të mahnitshme artistike mes ngjarjeve të shumta kulturore falas të të gjitha llojeve dhe teatrit të tij në natyrë .

Dhe këtu do të gjeni gjithashtu Porta e Re e famshme, një skulpturë në formë fasuleje, një qendër tërheqëse e parkut dhe një pamje që duhet parë në një vizitë në qytet.

LEXO MË SHUMË:
Qyteti i Angles, i cili është shtëpia e Hollivudit, tërheq turistët me pika referimi si Walk of Fame plot me yje. Mësoni rreth Duhet parë vendet në Los Anxhelos

Akuariumi i derdhur

Akuariumi i derdhur Akuariumi Shedd, ishte për ca kohë objekti më i madh i brendshëm në botë

Dikur njihet si objekti më i madh i brendshëm në botë, Akuariumi Shedd është shtëpia e më shumë se njëqind llojeve të jetës ujore nga e gjithë bota. Sot akuariumi mban fjalë për fjalë mijëra kafshë me një shumëllojshmëri habitatesh dhe sikur të mos mjaftonin mrekullitë nënujore, vendi vjen me pamje të mrekullueshme edhe të liqenit të Miçiganit. Me një arkitekturë po aq të mahnitshme, ky vend është kaq i dukshëm për t'u përfshirë në çdo itinerar të Çikagos.

Muzeu fushor

Muzeu fushor Muzeu Fusha i Historisë Natyrore, një nga më të mëdhenjtë të tillë në botë

Muzeu Field i Historisë Natyrore është një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji në botë. Muzeu është veçanërisht i njohur për gamën e gjerë të programeve shkencore dhe arsimore, si dhe për ekzemplarët e tij të gjerë shkencorë mbi një sërë temash.

Ky muze i këtij lloji është gjithashtu shtëpia e ekzemplarëve më të mëdhenj dhe më të ruajtur në botë Tyrannosaurus rex të gjetur ndonjëherë. Një muze i artit i shkencës dhe shpikjeve, me dinozaurin më të madh në botë të ekspozuar, lista e vendeve mahnitëse për t'u vizituar në këtë qytet sapo u zgjat.

Muzeu i Shkencës dhe Industrisë, Çikago

Muzeu i Shkencës dhe Industrisë, Çikago Muzeu i Shkencës dhe Industrisë, qendra më e madhe shkencore në Hemisferën Perëndimore

Muzeu i Shkencës dhe Industrisë në Çikago është i njohur për ekspozitat dhe atraksionet e tij interaktive të krijuara për të ndezur një dashuri për shkencën. Të muzeu është një nga muzetë më të mëdhenj të shkencës në botë, me disa nga ekspozitat mahnitëse të gatshme për të ndezur kreativitetin brenda.

Një nga ekspozitat e paraqitura në muze përfshin një pjesë të zhvillimit të hershëm njerëzor, ku një hapësirë ​​teatri ju çon në një udhëtim nga konceptimi në lindje. Pika kryesore e këtij seksioni është koleksioni i muzeut i 24 embrioneve të vërteta njerëzore dhe fetuseve të ekspozuara në një sallë të errët, duke u treguar spektatorëve historinë e origjinës së një jete njerëzore.

Kohët e fundit, muzeu do të presë ekspozitën më të madhe që feston Marvel Universe, me më shumë se treqind artefakte, duke përfshirë faqet origjinale të librave komikë, skulptura, filma, kostume dhe më shumë. Pra, po, ky është një vend që patjetër do t'ju befasonte me shumëllojshmërinë e tij.

LEXO MË SHUMË:
Nju Jorku është qytet me më shumë se tetëdhjetë muze dhe kryeqytet kulturor të Shteteve të Bashkuara

Me arkitekturën mbresëlënëse të qytetit, muzetë më të vlerësuar dhe ndërtesat ikonike, Çikago shpesh do të kryesonte listën e vendeve më të vizituara në SHBA.

Restorantet më të mira në botë, institucionet kulturore dhe bollëku i atraksioneve në lagje, qyteti kategorizohet lehtësisht si vendi më i larmishëm kulturor dhe familjar për pushime në Amerikë.


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarët izraelitë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.