Vendet që duhen parë në Nju Jork, SHBA

Një qytet që shkëlqen me gjallëri në çdo orë të ditës, nuk ka Lista e cila mund t'ju tregojë se cilat vende duhet të vizitoni në Nju Jork midis shumë atraksioneve unike të tij. Sidoqoftë, këto vende të njohura dhe më të preferuara të qytetit, kryesisht nuk anashkalohen kurrë gjatë një vizite në qytetin e Nju Jorkut.

Një qytet ku çdo kthesë e re mund t'ju çojë në ndonjë monument të artit, muze, galeri ose thjesht një vend që mund të jetë i pari i këtij lloji në botë, Nju Jorku është aq sinonim me Amerikën saqë bëhet e qartë për t'u vizituar. në një udhëtim në Shtetet e Bashkuara. Dhe me gjithë atë që qyteti ka për të ofruar, ia vlen!

Lexoni së bashku për të eksploruar disa nga vendet që duhen parë në Nju Jork dhe ndoshta, përpiquni të gjeni të preferuarin tuaj nga të gjithë, nëse është e mundur të zgjidhni një nga shumë prej tyre!

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar Nju Jorkun. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë atraksionet e shumta të Nju Jorkut si Times Square, Empire State Building, Central Park, Statuja e Lirisë Monument Kombëtar dhe shumë të tjera. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Ndërtimi i shtetit të Perandorisë

Ndërtimi i shtetit të Perandorisë Ndërtimi i shtetit shtetëror, emri i tij rrjedh nga Empire State Nofka e Nju Jorkut

Dikur ndërtesa më e lartë e shekullit të 20 -të, Empire State Building është Struktura më e njohur e Nju Jorkut. Rrokaqielli me 102 kate është një nga shembujt më të mirë të stilit modernist të arkitekturës art-deco që gjendet në shumë ndërtesa moderne në mbarë botën. Ky rrokaqiell më i famshëm në botë, me ekspozita dhe observatorë në disa nga katet e tij, është një atraksion që duhet parë në Nju Jork.

Parku Qendror, NYC

Parku qendror Vlerësohet se 42 milion njerëz vizitojnë Parkun Qendror çdo vit

I vendosur në pjesën e preferuar të Nju Jorkut, midis Anës së Epërme Lindore dhe Perëndimore të Manhatanit, Central Park është gjithashtu ndër disa prej parkut më të madh të qytetit. Tani çfarë mund të jetë kaq e mirë për një park urban të vendosur në mes të një prej qyteteve më të ngarkuara në botë?

Parku konsiderohet si një pikë referimi për parqet urbane në mbarë botën, duke paraqitur një shembull të një arkitekture të jashtëzakonshme peizazhi. Në këtë 840 hektarë gjelbërim kopsht, me praninë e çdo elementi piktoresk të natyrës, që nga peizazhet, rezervuarët deri te shtigjet e gjera të ecjes mes pemëve të mëdha, ky është oborri i shtëpisë së Nju Jorkut.

LEXO MË SHUMË:
Seattle është i famshëm për përzierjen e tij të larmishme kulturore, industrinë e teknologjisë, Starbucks origjinale, kulturën e kafesë të qytetit dhe shumë më tepër Vendet që duhen parë në Seattle, SHBA

Times Square

Times Square Times Square, një atraksion i madh turistik i ndriçuar shkëlqyeshëm nga tabelat e shumta

Një qendër e madhe argëtimi dhe destinacion turistik në Midtown Manhattan, Times Square është qendrat më të ngarkuara në botë, një vend i industrisë botërore të argëtimit. Qendra e botës komerciale dhe argëtuese të Amerikës, ky vend strehon disa nga atraksionet që duhen parë në qytet, një prej tyre është Madame Tussauds New York, me sa duket muzeu më i madh i dyllit në botë.

I njohur për të Shfaqjet e Broadway në rrethin e Teatrit, dritat e ndritshme dhe mijëra dyqane tregtare, kjo është ndoshta pjesë e Nju Jorkut e cila nuk fle kurrë! Times Square është padyshim atraksioni më i vizituar në botë për të gjitha arsyet e mira.

Brooklyn Bridge Park

Brooklyn Bridge Park Skelja e Parkut të Urës Brooklyn ofron pamje panoramike të qytetit të Nju Jorkut

Ky oaz urban në Nju Jork përmban peizazhe të mrekullueshme dhe pamje të lumit Lindor të Nju Jorkut. Parku bregdetar ndodhet pikërisht nën urën e Bruklinit. Parku funksionon pa kosto dhe është i hapur 365 ditë të vitit.

Ky vend ofron mënyra më e mirë për të përjetuar vetëm një ditë të zakonshme në Nju Jork, nga eksplorimi i terreneve sportive, pikave miqësore për piknikët familjarë deri te vëzhgimi i mjedisit të mirë të gjelbër dhe natyrës. Dhe e gjithë kjo pikërisht në mes të një prej qyteteve më të mëdha të Amerikës!

LEXO MË SHUMË:
Qyteti i Angles, i cili është shtëpia e Hollivudit, tërheq turistët me pika referimi si Walk of Fame plot me yje. Mësoni rreth Duhet parë vendet në Los Anxhelos

Statuja e Monumentit Kombëtar të Lirisë

Statuja e Monumentit Kombëtar të Lirisë Statuja e Lirisë (Liria Ndriçuese e Botës)

Një monument historik i Nju Jorkut, Statuja e Lirisë është një atraksion i Nju Jorkut që nuk ka nevojë për ndonjë përpunim. I vendosur në ishullin Liberty të qytetit, ky monument ikonë është monumenti më i njohur i Amerikës globalisht.

Në fakt, statuja iu dhurua Shteteve të Bashkuara nga Franca, si shenjë miqësie. Dhe vetëm për një fakt ndriçues, monumenti dihet se përfaqëson Perëndeshë romake Libertas, duke personifikuar lirinë. Një simbol i identitetit amerikan dhe shpresës për miliona emigrantë që shkelin në vend për herë të parë, askush nuk duhet t'ju kujtojë të vizitoni këtë skulpturë ikonike në një udhëtim në Nju Jork.

Chelsea Market

E vendosur në lagjen Chelsea të Manhattan të qytetit, Chelsea Market është një shesh ushqimesh dhe shitjesh me pakicë me një perspektivë globale. Duke marrë parasysh faktin se ky vend ishte vendi i shpikjes së biskotave Oreo të dashura në mbarë botën, me një gamë të gjerë ushqimesh, restorantesh dhe dyqanesh të vendosura në tregun e tij të brendshëm sot, ky vend është i domosdoshëm për t'u përfshirë në çdo itinerar të qytetit të Nju Jorkut.

Bateria

Bateria I njohur më parë si Battery Park përmban terminale të shumta tragetesh

Ky park 25 hektarësh i vendosur në majën jugore të Manhatanit, vjen me pamje të mrekullueshme të portit të Nju Jorkut nga njëra anë dhe një mjedis mjaft natyror nga ana tjetër. Ndryshe nga hapësirat e tjera turistike të ngarkuara, Battery Park është një nga vendet më të qeta në Nju Jork, me shumë hapësira të gjelbra dhe pamje të bukur të portit duke e bërë atë një vend të mirë për t'u ndalur dhe për të hyrë në pamje e mirë panoramike e qytetit të Nju Jorkut.

Bryant Park

Bryant Park Bryant Park, një destinacion i dashur i qytetit të Nju Jorkut me mbi 1000 aktivitete falas

Një destinacion gjatë gjithë vitit i Nju Jorkut, Bryant Park është më i dashur për kopshtet e tij sezonale, zona e kohës së lirë për turistët dhe punonjësit e zyrës njësoj, patinazh dimri, mbrëmje verore filma falas dhe shumë më tepër, duke e bërë atë zonën më të preferuar të Manhattan për aktivitete të kohës së lirë.

Me kioskat e njohura të ushqimit, kafenetë dhe Bibliotekën Publike të NY në një distancë të afërt, ky mund të jetë një vend i mirë për t'u çlodhur kur jeni të lodhur nga eksplorimi i shumë monumenteve dhe muzeumeve në lagjen e Manhatanit.

LEXO MË SHUMË:
San Francisko njihet si qendra kulturore, tregtare dhe financiare e Kalifornisë. Bukuria e këtij qyteti është padyshim e përhapur nëpër kënde të ndryshme. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në San Francisko


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.