Vendet që duhen parë në San Diego, Kaliforni

I njohur më së miri si një qytet miqësor për familjen e Amerikës, qyteti i San Diegos, i vendosur në bregun e Paqësorit të Kalifornisë, është i njohur për plazhet e tij të pacenuara, klimën e favorshme dhe atraksionet e shumta miqësore për familjen, me gjithçka, nga muzetë unikë, galeritë dhe parqet dhe kopshtet e mëdha të vendosura. në çdo cep të qytetit.

Me mot të këndshëm gjatë gjithë vitit dhe me shumë vende argëtuese për të qenë përreth, kjo mund të jetë lehtësisht zgjedhja e parë për një pushim familjar në Shtetet e Bashkuara.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar San Diego, Kaliforni. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë atraksionet e shumta të San Diegos. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Bota e Detit San Diego

Bota e Detit San Diego SeaWorld San Diego është një park me temë kafshësh, oqeanarium

Takimet nga afër të jetës detare me shfaqjet e kafshëve të klasit botëror, Seaworld San Diego është argëtuese e pakufizuar për njerëzit e të gjitha moshave. Një park tematik me xhiro, një oqeanarium, akuariumi i jashtëm dhe një park i gjitarëve detar, ky është një vend i vetëm ku mund të eksploroni botën e mrekullueshme të oqeanit. I vendosur brenda parkut të bukur Mission Bay, ky vend është një nga atraksionet më të bukura është një mundësi për të komunikuar me pinguinë, delfinë dhe shumë kafshë të tjera të mrekullueshme deti.

San Diego Zoo

San Diego Zoo Kopshti Zoologjik San Diego është një kopsht zoologjik në Balboa Park që strehon mbi 12,000 kafshë

E vendosur brenda Parkut Balboa, Kopshti Zoologjik i San Diegos shpesh është cilësuar si më i miri i këtij lloji në botë. Duke strehuar më shumë se 12000 kafshë në mjedisin e tij pa kafaz dhe në ajër të hapur, ka disa arsye të mira për të vizituar këtë vend për speciet e tij të rralla të kafshëve të egra. Kopshti zoologjik njihet se është veçanërisht i famshëm për kolonitë e tij më të mëdha të mbarështimit të Koalave jashtë Australisë, duke përfshirë specie të tjera të rrezikuara si pinguinët, gorillat dhe arinjtë polarë.

Parku Safari Zoo Zoo San Diego

I vendosur në zonën e San Pasqual Valley të San Diego, parku i safarit është i shtrirë në rreth 1,800 hektarë, duke u fokusuar në kafshë të egra nga Afrikë Azi. Brenda rrethimeve të mëdha fushore të parkut me kafshë të egra që qarkullojnë lirshëm, shenjtërorja ofron turne safari duke dhënë një paraqitje të shkurtër të saj qindra lloje të kafshëve afrikane dhe aziatike. Parku ndodhet pranë Escondido, Kaliforni, është në vetvete një vend i bukur jashtë qytetit shumë të populluar dhe gjithashtu njihet si një nga qytetet më të vjetra në San Diego County.

LEXO MË SHUMË:
Një qytet që shkëlqen me gjallëri në çdo orë të ditës, nuk ka një listë që mund t'ju tregojë se cilat vende duhet të vizitoni në Nju Jork midis shumë atraksioneve unike të tij. Vendet që duhen parë në Nju Jork, SHBA

Parku Balboa

Parku Balboa Balboa Park është një park kulturor urban historik 1,200 hektarësh në San Diego

Përveç strehimit të kopshtit zoologjik të famshëm të San Diegos, parku është një vend ku natyra, kultura, shkenca dhe historia bashkohen të gjitha, duke e bërë atë një park të jashtëzakonshëm dhe të domosdoshëm në qytet. Rripat e gjelbër të parkut, zonat e vegjetacionit, kopshtet dhe muzetë e bollshme, arkitektura mahnitëse nga ringjallja koloniale spanjolle dhe gjithçka, nga ekspozitat mbi udhëtimet në hapësirë, automobilat dhe shkencën, e gjithë kjo e bën qartësisht një nënvlerësim për ta quajtur këtë vend një park! Nëse ka një vend që nuk duhet humbur gjatë një vizite në San Diego, Parku Balboa është atraksioni më popullor i qytetit.

Fshati i Portit Detar

I ndodhur ngjitur me Gjirin e San Diegos në qendër të qytetit, Seaport Village është një përvojë unike e blerjeve dhe ngrënies në port. Me dyqane suveniresh, restorante dhe galeri arti të vendosura buzë ujore, ky vend i gjallë është gjithashtu i njohur veçanërisht për një karuselë të bërë me kafshë të gdhendura me dorë, e cila u ndërtua në 1895.

Ky është një vend i mrekullueshëm për të kaluar nëpër rrugët e restoranteve me pamje të mrekullueshme të gjirit ngjitur.

Pak Itali

Pak Itali Italia e vogël, biznesi më i vjetër i lagjes së vazhdueshme në San Diego

E njohur si një nga lagjet më të vjetra dhe më ikonike të qytetit, sot Italia e Vogël është zona më miqësore për këmbësorët e San Diego-s, me gjithçka, nga butikët luksoz, dyqanet, vendet muzikore, sheshet e stilit evropian dhe restorantet e ngritura nga disa prej kuzhinierëve më të mirë në Bota.

Ky vend është padyshim një Pika e nxehtë e kuzhinës në San Diego, me një hijeshi të shtuar të galerive të sofistikuara dhe ambienteve elegante. I mbushur me shatërvane dramatike, pellgje, tregje italiane dhe organizime të herëpashershme të festivaleve, vizitoni këtë vend në San Diego për një përvojë të mirë kulinare.

LEXO MË SHUMË:
I njohur si ishulli i dytë më i madh i Hawait, ishulli Maui quhet edhe Ishulli i Luginës. Ishulli është i dashur për plazhet e tij të pacenuara, parqet kombëtare dhe një nga vendet më të mira për të marrë një paraqitje të shkurtër të kulturës Havai. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në Maui, Hawaii

Parku Natyror Sunset Cliffs

Parku Natyror Sunset Cliffs Sunset Cliffs është një komunitet i pasur bregdetar në komunitetin Point Loma të San Diegos

Një hapësirë ​​natyrore që shtrihet rreth Oqeanit Paqësor, ky mund të jetë një nga vendet për t'i shpëtuar anës së mbushur me njerëz të qytetit. Shkëmbinjtë janë më të njohur për të parë oqeanin dhe perëndimin e diellit, por natyra e papërpunuar e shpateve shpesh konsiderohet e rrezikshme për të ecur. Me shkëmbinjtë e vendosur vetëm ngjitur me oqeanin dhe një rrugë tregtare aty pranë, parku konsiderohet veçanërisht i mirë për të kaluar kohë në pamjet e tij spektakolare të perëndimit të diellit.

Muzeu USS Midway

Muzeu USS Midway Muzeu USS Midway është një muze historik i aeroplanmbajtësve detar

E vendosur në qendër të San Diegos, në Navy Pier, muzeu është një aeroplanmbajtëse historike detare me një koleksion të gjerë avionësh, shumë prej të cilëve janë ndërtuar në Kaliforni. Ky muze lundrues i qytetit jo vetëm që strehon avionë të gjerë ushtarak si ekspozita, por gjithashtu pret ekspozita të ndryshme të jetës në det dhe shfaqje miqësore për familjen.

USS Midway ishte gjithashtu aeroplanmbajtësja me shërbimin më të gjatë të Amerikës në shekullin e 20-të dhe sot muzeu jep një pasqyrë të mirë të historisë detare të vendit.

Muzeu Detar i San Diegos

Themeluar në 1948, muzeu ka koleksionin më të madh të anijeve detare të cilësisë së mirë në të gjitha Shtetet e Bashkuara. Muzeu pret disa anije të restauruara të cilësisë së mirë, me objektin qendror të vendit që quhet si Yll i indisë, një anije me vela hekuri e vitit 1863. Ndër shumë atraksione të tjera historike, njëra është një kopje e saktë e anijes së eksploruesit të parë evropian që shkeli në Kaliforni, Juan Rodríguez Cabrillo San Salvador, e cila është ndërtuar në vitin 2011.

Monumenti Kombëtar Cabrillo

Monumenti Kombëtar Cabrillo Monumenti Kombëtar i Cabrillos përkujton zbarkimin e Juan Rodríguez Cabrillo në Gjirin e San Diegos në 1542

E vendosur në majën jugore të gadishullit Point Loma në San Diego, monumenti u ndërtua për të përkujtuar zbarkimin e ekspeditës së parë evropiane në Bregun Perëndimor të Shteteve të Bashkuara . Ekspedita u krye nga eksploruesi evropian Juan Rodriguez Cabrillo. Duke thënë një fakt me interes të madh, është e njëjta kohë kur Kalifornia u pa për herë të parë në 1542 nga eksploruesi evropian Cabrillo në udhëtimin e tij nga Meksika. Ky monument historik i qytetit strehon një far dhe pamje të mira që shtrihen deri në Meksikë.

LEXO MË SHUMË:
I njohur si qendra kulturore, tregtare dhe financiare e Kalifornisë, San Francisko është shtëpia e shumë vendeve të Amerikës me vlerë për foto. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në San Francisko


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.