Vendet që duhen parë në Seattle, SHBA

I konsideruar si një nga qytetet e preferuara në Amerikë, Seattle është i famshëm për përzierjen e tij të larmishme kulturore, industrinë e teknologjisë, Starbucks origjinale, kulturën e kafesë së qytetit dhe shumë më tepër.

Qyteti më i madh i shtetit të Uashingtonit, ky vend ofron një përzierje të madhe të jetës urbane mes vendstrehimeve të natyrës, pyjeve dhe parqeve. Me një diversitet të madh brenda një prej vendbanimeve më tërheqëse të Amerikës, përveç maleve fqinje, pyjeve dhe parkut me kilometra të gjatë, Seattle është padyshim më shumë se një qytet i rregullt metropolitan i SHBA-së Lexoni së bashku për të ditur më shumë për disa nga vendet më të mira për të parë kur jeni në një vizitë në Seattle.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar qytetin përrallor të Seattle. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë atraksionet e shumta të Seattle. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Gjilpërë hapësinore

Gjilpërë hapësinore Gjilpëra e hapësirës është caktuar një pikë referimi në Seattle

E ndërtuar si një ekspozitë për Panairin Botëror në vitin 1962, kjo kullë është ikona e qytetit. Maja e kullës ka një kuvertë vëzhgimi dhe "The Loupe" me një dysheme xhami rrotulluese.

Me nofkën si 400 Day Wonder, me kullën duke u ndërtuar në të vërtetë në 400 ditë rekord, kjo ndërtesë në Seattle është gjithashtu e para në botë me një dysheme xhami rrotulluese, Lopa, duke ofruar pamje nga Seattle dhe shumë më gjerë. Maja e kullës është një nga vendet më të mira për të shijuar pamjet panoramike në perëndim të diellit në vendndodhjen historike të qytetit.

Muzeu i Artit në Seattle (aka SAM)

Muzeu i Artit në Seattle SAM është qendra për artet dhe pamjet e klasit botëror në veriperëndim të Paqësorit

Një vend i arteve pamore të klasit botëror në veriperëndim të Paqësorit, me muzeun koleksionet më të rëndësishme deri më sot përfshin vepra nga artistë të njohur si p.sh Mark Tobey Van Gogh.

Muzeu është i përhapur në tre vende, muzeu kryesor në qendër të qytetit të Seattle, muzeu i artit aziatik i Seattle dhe Parku Olimpik i Skulpturës, pret ekspozita të veçanta nga e gjithë bota duke ofruar një përzierje të kulturës nga shekuj të ndryshëm.

Muzeu ndodhet afër Muri i çamçakëzit, një tjetër pikë referimi lokale, e cila ashtu siç tingëllon, është një mur i mbuluar me çamçakëz të përdorur, i cili për asnjë çudi është një nga atraksionet unike dhe kurioze të qytetit.

Muzeu i Popit dhe Kulturës (MoPOP)

Muzeu i Popit dhe Kulturës Muzeu i Popit dhe Kulturës ose MoPop, një destinacion ndryshe nga çdo tjetër

I përkushtuar ndaj kulturës bashkëkohore pop, ky muze është një shprehje krijuese e ideve në kulturën pop dhe muzikën rock. Muzeu shfaq disa nga momentet më domethënëse në muzikën pop dhe kulturën popullore me artefaktet e tij ikonike dhe ekspozitat e shkëlqyera në fushën e muzikës, letërsisë, artit dhe televizionit.

Ky vend me të arkitekturë shumëngjyrëshe si asnjë tjetër, ndodhet pranë gjilpërës ikonë të qytetit, Space Needle. Muzeu, duke qenë frymëzuar nga artistë legjendar në industrinë e muzikës, përfshin artikuj nga ikona duke filluar nga Jimmy Hendrix te Bob Dylan. Me pamjen e tij unike të jashtme, ky vend ishte projektuar posaçërisht për të thirrur një përvojë rock 'n' roll.

LEXO MË SHUMË:
Nju Jorku është qytet me më shumë se tetëdhjetë muze dhe kryeqytet kulturor të Shteteve të Bashkuara

Tregu i Pike Place

Tregu i Pike Place Tregu Pike Place ka qenë që nga viti 1907, gjithashtu shtëpia e Starbucks -it të parë në botë

Një treg publik në Seattle, ky vend është një nga tregjet më të vjetër të fermerëve të operuar vazhdimisht në SHBA Tregu Pike Place është një nga atraksionet turistike më të vizituara në Seattle, dhe një nga vendet më të vizituara në botë gjithashtu.

Ka disa atraksione brenda tregut, një prej tyre është Qendra e Trashëgimisë së Tregut, një muze kushtuar historisë së tregut. Tregu është gjithashtu shtëpia e disa fermerëve vendas nga zona dhe bazohet në konceptin ekonomik të 'prodhuesve që takohen me konsumatorët'. Ky një nga vendet më të njohura të qytetit ka qenë i njohur edhe për argëtuesit e tij në rrugë, përveç opsioneve të shkëlqyera dhe të larmishme të ngrënies të llojeve të ndryshme.

Starbucks origjinale

Dyqani Pike Place Starbucks, i vendosur në 1912 Pike Place, i quajtur zakonisht Starbucks Original, është dyqani i parë Starbucks, i themeluar në vitin 1971 në Pike Place Market në qendër të qytetit Seattle, Uashington. Dyqani ka ende pamjen e tij origjinale dhe të hershme me kalimin e kohës dhe i nënshtrohet udhëzimeve të projektimit për shkak të rëndësisë së tij historike.

Triattle Trivia

Filmi komik me hit romantik Pa gjumë në Seattle u qëllua kryesisht në Seattle. Seattle është i njohur si një qytet me shi dhe çfarë mund të jetë më romantike se netët komode dhe me shi. Megjithatë, gjatë paraqitjes së Sleepless në Seattle, qyteti po kalonte një thatësirë ​​dhe filmimi i shumicës së skenave të shiut nënkuptonte futjen e kamionëve me ujë.

Parku Zoologjik Woodland

A kopsht zoologjik me më shumë se 300 lloje të kafshëve të egra, ky park ka qenë fitues i disa çmimeve në kategori të ndryshme konservimi. Parku dihet se ka krijuar ekspozitën e parë të zhytjes në botë, një mjedis natyral të kopshtit zoologjik që u jep spektatorëve një ndjenjë të të qenit në habitatin e kafshës.

Azia tropikale, seksioni më i madh i parkut strehon specie nga xhunglat dhe kullotat aziatike, së bashku me strehimin e shumë seksioneve të tjera që variojnë nga savana afrikane, specie nga Australasia deri te pyjet tropikale tropikale të Amerikës së Jugut.

Kopshti Chihuly Dhe Xhami

Kopshti Chihuly Dhe Xhami Chihuly Garden And Glass, një nga thesaret më të mëdha të Seattle

Asnjë sasi fjalësh nuk mund të përshkruajë gjallërinë e këtij vendi që ndodhet brenda qendrës së Seattle. I lindur nga vizioni i idesë së Dale Chihuly për të krijuar këtë vepër arti jashtë botës, kopshti është padyshim një shembull i jashtëzakonshëm i skulpturës së qelqit të fryrë, një vepër artizanale vërtet unike.

Veprat e artit dhe skulpturat në kopsht në forma spektakolare thjesht mund të ndryshojnë këndvështrimin e shikimit të artit të fryrjes së xhamit. Duke u thënë kështu, Kopshti Chihuly And Glass lehtë mund të jetë një nga arsyet e vetme për të vizituar Seattle.

LEXO MË SHUMË:
Qyteti i Angles, i cili është shtëpia e Hollivudit, tërheq turistët me pika referimi si Walk of Fame plot me yje. Mësoni rreth Duhet parë vendet në Los Anxhelos

Akuariumi i Seattle

Kopshti Chihuly Dhe Xhami Akuariumi është shtëpia e oktapodit dhe kuajve të detit, peshkaqenë, vidra, vula, të gjitha llojet e peshqve

I vendosur pranë ujore të Gjirit Elliott, akuariumi është shtëpia e qindra llojeve dhe gjitarëve. Ky vend do të ishte veçanërisht me interes më të madh për ata që duan të dinë për jetën detare në Paqësorin Veriperëndimor. Ndoshta jo aq i lavdishëm sa akuariumet që mund të gjenden në qytete të tjera të SHBA-së, por Akuariumi i Seattle mund të jetë ende i vlefshëm për t'u vizituar kur jeni në një udhëtim në këtë qytet.

Duke pasur parasysh gjëra të ndryshme për të eksploruar në lagje, si dhe brenda kufijve të qytetit, Seattle është gati të befasojë këdo që planifikon një vizitë.


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.