Vendet që duhen parë në Teksas, SHBA

Një nga shtetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara, Teksasi është i njohur për temperaturën e tij të ngrohtë, qytetet e mëdha dhe një histori vërtet unike të shtetit.

Flamuri i Teksasit Flamuri i yllit të vetmuar është flamuri zyrtar i shtetit amerikan të Teksasit

Shteti konsiderohet gjithashtu një nga më të mirët në SHBA duke pasur parasysh mjedisin e tij miqësor. Me përzierjen më të mirë të qyteteve të njohura dhe peizazheve të mrekullueshme natyrore, udhëtimi juaj në Shtetet e Bashkuara mund të ndihet i paplotë pa një vizitë në këtë një nga shtetet më të mëdha të Amerikës.

ESTA SHBA Viza Online është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto vende të mahnitshme në Teksas. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë shumë atraksione të Shteteve të Bashkuara. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Alamo

Alamo Beteja e Alamos (23 shkurt - 6 mars 1836) ishte një ngjarje kryesore në Revolucionin e Teksasit

Një mision françeskan i shekullit të 18-të në San Antonio, Teksas, ky vend ishte vendndodhja e betejës midis teksanëve të shumtë në numër, të cilët luftuan për pavarësi nga sundimi i diktatorit meksikan Santa Anna. E kujtuar si dita e heronjve të vendit, beteja e Alamos në 1836 u zhvillua për çështjet kryesore skllavëria, industria e pambukut, federalizmi me të cilat përballej zona në atë kohë dhe mbahet mend kryesisht si një betejë me zero të mbijetuar.

Ky është vendi ku vizitorët mund të dëshmojnë fushën e betejës të vitit 1836 në një mision dhe kështjellë historike spanjolle, e cila flet për historinë e shtetit deri më sot dhe është një nga atraksionet turistike më të njohura të Teksasit.

ESTA Viza Amerikane në internet tani është në dispozicion për t'u marrë me telefon celular ose tablet ose PC me email, pa kërkuar një vizitë në lokal US Ambasadë. Gjithashtu, Formulari i aplikimit për vizë në SHBA është thjeshtuar për t'u plotësuar online në këtë faqe interneti në më pak se 3 minuta.

Ecja në lumin San Antonio

Ecja në lumin San Antonio Si tërheqja numër 1 në Teksas, Ecni lumë është plot me ngrënie, pazar dhe përvoja kulturore.

E vendosur në qytetin e San Antonio, Ecni lumë është vendi më i vizituar i Teksasit. Përgjatë 15 miljeve të parkut të qytetit dhe rrugës së këmbësorëve, ky vend është zemra e qytetit të San Antonio, e mbushur me ngrënie, pazar dhe përvoja të mahnitshme kulturore. Me vendkalime të rregulluara, restorante dhe xhiro me varka, shëtitja e lumit ka shumë gjëra argëtuese për të bërë përreth. Me kaq shumë vende argëtuese për të parë përreth, lumi San Antonio është një nga atraksionet më të vlerësuara të Teksasit.

LEXO MË SHUMË:
Statuja e Lirisë ose Liria që ndriçon botën është e vendosur në zemër të Nju Jorkut në një ishull të quajtur Liberty Island. Mësoni më shumë në Historia e Statujës së Lirisë në Nju Jork

Parku Kombëtar Big Bend

Parku Kombëtar Big Bend Parku ka rëndësi kombëtare si zona më e madhe e mbrojtur e topografisë së shkretëtirës Chihuahuan

Për përvojën përfundimtare në natyrë të peizazheve të Teksasit, ky park kombëtar është një nga vendet më të mira për të dëshmuar peizazhet e mëdha malore, pjesët e shkretëtirës Chihuahuan, burimet e bollshme natyrore dhe shumë atraksione të tjera pranë kufirit meksikan. Një atraksion që duhet vizituar nga shteti, parku kombëtar është gjithashtu parku kombëtar i 15-të më i madh në Amerikë me një histori kulturore më vete. Shtëpia e pamjeve të pafundme të peizazheve të thata, Parku Kombëtar Big Bend ndodh të jetë një nga zonat më të mëdha të mbrojtura për shkretëtirën e madhe Chihuahuan duke mbuluar pjesë të Meksikës dhe në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara.

Qendra Hapësinore në Hjuston

Qendra Hapësinore në Hjuston Qendra Hapësinore Houston është një qendër lidere mësimore për shkencën dhe eksplorimin e hapësirës

Një qendër kryesore e shkencës dhe eksplorimit të hapësirës në Hjuston, ky është vendi ku mund të shihni misteret e mrekullueshme përtej tokës. Qendra është vendi zyrtar i vizitorëve për Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s dhe ka një shumëllojshmëri ekspozitash hapësinore të jashtëzakonshme. Rezervoni mjaft kohë për ta vizituar këtë një muze i një lloji në Hjuston, duke theksuar dekada të programeve amerikane të eksplorimit të hapësirës. 400 artefaktet hapësinore të muzeut, me shumë ekspozita të përhershme dhe udhëtuese, e përcjellin historinë e eksplorimit të hapësirës dhe është pa dyshim një nga vendet e vetme për të parë nga afër kapsulën ikonike hapësinore Apollo 17!

Gjashtë flamuj Fiesta Texas

Gjashtë flamuj Fiesta Texas Në Fiesta Texas, kërkuesit e emocioneve do të shijojnë Thrilling Rattler dhe slitë goliath

Brenda të klasit botëror, shëtitje familjare dhe takime me kafshët, mund të gjeni argëtim të pakufizuar në këtë parq të madh dhe një nga parqet argëtuese të Teksasit. I operuar nga Six Flags, i cili është një zinxhir parku argëtimi me mbi 25 parqe në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Fiesta Texas ndodhet në qytetin e San Antonio. Atraksioni aktual i famshëm i parkut është Piskat, një udhëtim drithërues me kullë që mund të shihet nga çdo skaj i parkut.

Lexuar në lidhje me ESTA SHBA Viza Online pranueshmëria.

Vendi historik shtetëror i tankeve Hueco

Vendi historik shtetëror i tankeve Hueco Hueco Tanks është një zonë me male të ulëta dhe vend historik në El Paso County, Teksas

Një vend me masa shkëmbore të skalitura të formuara kryesisht për shkak të motit dhe erozionit, kodrat shkëmbore të Tankeve Hueco ndodhen në shkretëtirën e madhe të shkretëtirës Chihuahuan. Brenda shpellave shkëmbore herët piktografë petroglifet mund të gjenden, duke zbuluar shenja të kolonëve të saj të hershëm. E vendosur në qarkun El Paso, Teksas, vendi është një zonë me male të ulëta, me malet Franklin në perëndim dhe malet Hueco në lindje.

La peizazhi malor ofron mundësi për ngjitje të klasit botëror, përveçse është i njohur për shumë dëshmi të rëndësishme arkeologjike të gjetura në rajon. Gjeologjia unike e parkut e bën atë një nga atraksionet më të spikatura në të gjithë Amerikën.

LEXO MË SHUMË:
I njohur më së miri si një qytet familjar i Amerikës, qyteti i San Diegos, i vendosur në bregun e Paqësorit të Kalifornisë, është i njohur për plazhet e tij të pacenuara, klimën e favorshme dhe atraksionet e shumta miqësore për familjen. Mësoni më shumë në Vendet që duhen parë në San Diego, Kaliforni

Ishulli Padre

Ishulli Padre Ishulli Padre është më i madhi nga ishujt pengues të Teksasit dhe ishulli më i gjatë pengues në botë

I njohur si ishulli pengues më i gjatë në botë, në brigjet e Teksasit jugor, ky vend është një nga shembujt më të mirë të një mjedisi natyror të ruajtur mirë. Me plazhe dhe vende të shumta brenda ishullit, duke përfshirë kampingjet pranë oqeanit dhe shtigje natyrore, ky vend është mënyra e përsosur për të përjetuar një anë krejtësisht të re të shtetit. I ndodhur në Gjirin e Meksikës, ishulli Padre Jugor është më i njohur për plazhet e tij piktoreske dhe me rërë të bardhë.

Lexoni se çfarë ndodh kur aplikoni Aplikimi për vizë në SHBA dhe hapat e mëtejshëm.

Shpellat e Urave Natyrore

Shpellat e Urave Natyrore Natyral Bridge Caverns është shtëpia e sistemit më të madh të shpellave tregtare në Teksas

Një tërheqje padyshim që ia vlen të shikohet në shtet, shpellat dihet se janë shpellat më të mëdha tregtare të tilla në Teksas. Me turne të udhëhequra nga udhërrëfyesit e urës së natyrës, do të duhej një përmes formimit të strukturave gëlqerore, duke shpalosur shumë nga sekretet e saj gjeologjike.

Vendi e merr emrin e tij nga një urë gëlqerore natyrore 60 ft e lartë që përfshin hyrjen e shpellës. Duke qenë në një distancë të afërt nga qyteti i San Antonio, vendi i shpellës është një atraksion që duhet parë në Texas Hill Country.

Lexoni se si studentët kanë gjithashtu një mundësi për të përfituar Viza Amerikane në internet nëpërmjet mjeteve të Aplikimi për vizë amerikane për studentët.

Muzeu Historik Shtetëror i Teksasit Bullock

Muzeu Bullock Muzeu Bullock i dedikuar interpretimit të shpalosjes së vazhdueshme Historia e Teksasit

E vendosur në kryeqytetin e shtetit, Austin, muzeu i është kushtuar duke shpalosur historinë e Teksasit, dhe evolucioni i vazhdueshëm i shtetit në kohë. Vendi ofron programe dhe ngjarje arsimore gjatë gjithë vitit duke dhënë një pasqyrë të historisë së shtetit. Me ekspozita të shpërndara në tre kate dhe shfaqje interaktive të efekteve speciale, kjo do të ishte një argëtim dhe mënyra më e lehtë e mundshme për të marrë një paraqitje të shkurtër të historisë së shtetit. I vendosur vetëm pranë Kapitolit Shtetëror të Teksasit, ky muze historik do të ishte një nga vendet që duhet parë kur jeni në një vizitë në Austin, Teksas.

LEXO MË SHUMË:
Shtëpia e më shumë se katërqind parqeve kombëtare të përhapura në pesëdhjetë shtetet e saj, asnjë listë që përmend parqet më mahnitëse në Shtetet e Bashkuara nuk mund të jetë ndonjëherë e plotë. Lexo më shumë në Udhëzues udhëtimi për Parqet Kombëtare të famshme në SHBA


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarë japonezë Qytetarë italianë mund të aplikoni online për viza amerikane në internet. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonë Zyra e Ndihmës për Viza të SHBA për mbështetje dhe udhëzim.