Vendet që duhen parë në Maui, Hawaii

I njohur si ishulli i dytë më i madh i Havait, quhet edhe ishulli Maui Ishulli i Luginës. Ishulli është i dashur për plazhet e tij të pacenuara, parqet kombëtare dhe një nga vendet më të mira për të marrë një paraqitje të shkurtër të kulturës Havai. Me termin Maui që lidhet me legjendat dhe folklorin Hawaiin, ishulli Maui është po aq fantazi sa edhe emri i tij!

Duke pasur parasysh luginat e tij të gjelbra të pafundme dhe plazhet e shumta me famë botërore, ky ishull i vendosur në arkipelagun e vetëm të Amerikës, është një nga mënyrat më të mira dhe të vetme për të dëshmuar anën tropikale të vendit.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar Hawaii. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë atraksionet e shumta të Havait. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Autostrada Hana

Autostrada Hana Autostrada Hana aka Rruga për në Hana është mbi 100 km e gjatë

E njohur botërore për bukurinë e saj natyrore dhe peizazhet që shtrihen përgjatë ujëvarave të larta, autostrada Hana është një rrugë prej 64 miljesh që shkon deri në qytetin Hana në Maui lindor. Duke pasur parasysh mbulesën e saj të harlisur pyjore, pamjet piktoreske të oqeanit dhe ujëvarat, Autostrada Hana dihet se është një nga vozitjet më të bukura në botë.

Dyfishtë

Dyfishtë Shpërblejeni veten me bukurinë e Kapalua

E vendosur në rrëzë të maleve perëndimore Maui, Kapalua është një zonë turistike i vendosur mes rezervave më të mëdha të natyrës në Hawaii me mirësinë e shtuar të të qenit i rrethuar nga një zinxhir plazhesh me rërë të bardhë. Ishulli turistik luksoz mirëpret mysafirë me pamje piktoreske të oqeanit, duke i qëndruar besnik përkthimit të emrit të tij si krahët që përqafojnë detin.

Kaanapali

Përdorur më parë si një tërheqje për mbretërimin e Maui, plazhet me rërë të bardhë me kilometra të gjatë me ujëra të kristalta të Plazhi Kaanapali shpesh e përfshin atë në listën e një prej plazheve më të mirë të Amerikës. Kaanapali është një zonë turistike e zhvilluar mirë në perëndim të Maui, një vend i mbushur me një atmosferë të mrekullueshme buzë plazhit dhe resorte luksoze.

LEXO MË SHUMË:
Seattle është i famshëm për përzierjen e tij të larmishme kulturore, industrinë e teknologjisë, Starbucks origjinale, kulturën e kafesë të qytetit dhe shumë më tepër Vendet që duhen parë në Seattle, SHBA

Ho'okipa

Plazhi Hookipa Plazhi Hookipa, vendi më i njohur i sërf -it në botë në botë

Një destinacion i njohur për sërf me rrëshqitje në ajër dhe i famshëm për breshkat e tij detare, Plazhi Hookipa bëhet një përzierje e nuancave të mrekullueshme të blusë, e cila ndoshta nuk mund të shihet në asnjë plazh tjetër. Plazhi njihet si një vend i mrekullueshëm për sportet ujore, shëtitjet në plazh dhe thjesht për të vëzhguar mikpritjen e natyrës.

Parku Kombëtar Haleakala

Parku Kombëtar Haleakala Parku Kombëtar Haleakala është emëruar pas Haleakalā, një vullkan i fjetur

Përkthehet fjalë për fjalë si Shtëpia e Diellit, ky park është vendosur në një mburojë vullkanike të fjetur me një nga krateret më të mëdhenj në botë. Një udhëtim i qetë deri në Haleakala është i mbushur me pika piktoreske në çdo hap me shkëmbinj vullkanikë dhe pyje shiu gjatë gjithë rrugës.

Parku është gjithashtu shtëpia e majës më të lartë të Maui, duke përfshirë atraksione të tjera të mrekullueshme si Hosmer's Grove, një pyll eksperimental në Hawaii me lloje të ndryshme pemësh nga pjesë të ndryshme të botës.

Lugina Iao

Lugina Iao Lugina Iao ose re supreme

E vendosur në malet West Maui, lugina skenike e gjelbër e harlisur është veçanërisht i njohur për majën e tij në formë gjilpëre që ngrihet 1200 këmbë nga lugina. Lugina ka një rëndësi të pasur kulturore dhe historike për ishullin Maui, ku vendi ishte gjithashtu një vend i një beteje të madhe në vitet 1790.

Gjurma deri te gjilpëra Iao, e vendosur pranë Wailuku, është më e mira për udhëtime ecjeje dhe pushime në natyrë, ndërsa studion florën dhe faunën e ndryshme tropikale gjatë rrugës. I rrethuar nga pyje të dendura shiu dhe maja unike në formë, ky vend është një nga parqet kombëtare më emocionuese në vend.

LEXO MË SHUMË:
Një nga qytetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara, i famshëm për arkitekturën, muzetë, horizontin e mbushur me rrokaqiejt, Çikago vazhdon të jetë tërheqja më e madhe për vizitorët në Shtetet e Bashkuara. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në Çikago

Black Sand Beach

Black Sand Beach Plazhi ka rërë të zezë të bërë nga bazalt dhe e krijuar nga llava që rrjedh në oqean

I vendosur në Parkun Shtetëror të Waianapanapa, Plazhi spektakolar i Rërës së Zezë u krijua nga rrjedha e lavës disa qindra vjet më parë. I njohur për pamjen e tij unike, plazhi është një nga më të mirët në Maui dhe nga ana pozitive është i vendosur në rrugën e mrekullueshme të autostradës Hana, duke e bërë atë një destinacion të lehtë për tu parë.

Wailea-makena

Një atmosferë e relaksuar me disa nga plazhet e pacenuar Hawai, Wailea është e mbushur me rezidenca të pasura Vendndodhjet më të dashura në Hawaii. Plazhi Makena është gjithashtu një nga plazhet më të mëdha në ishujt Maui. Kjo pjesë e ishullit në bregun jugor të Maui është gjithashtu shtëpia e plazhit të bukur me rërë të bardhë të Keawakapu, me disa nga pronat më të shtrenjta të ishullit të vendosura përgjatë kësaj shtrirjeje.

Ujërat e Wailua

Ujërat e Wailua Ujëvara Wailua është një rënie prej 173 këmbësh

E vendosur në ishullin Kuai, ujëvarat zbresin nga lumi Wailua. Me një makinë lehtësisht të arritshme, kjo tërheqje piktoreske e ishullit bëhet një pamje që duhet parë. Ujëvara Wailua dihet gjithashtu se është më e larta në Hawai dhe është fotografuar kryesisht në shumë kartolina, filma dhe seri televizive.

Luau Havai

Luau Havai Një Luau është një festë ose festë tradicionale Hawaiiane

Të vendosura kryesisht në Kaanapali, Hawaii, këto atraksionet turistike janë një mënyrë e shkëlqyer për t'u zhytur në kulturën, kuzhinën dhe historinë e ishullit . Një festë Hawian buzë oqeanit, vëzhgoni disa nga luaus-et më të mira në ishullin Maui, të cilët njihen veçanërisht për muzikën, kërcimin dhe shfaqjet e tyre me zjarr. Dhe sigurisht askush nuk kthehet nga Hawaii pa parë një nga këto tubime tradicionale Havai!

Gjurma e Pipiwai

Një nga shëtitjet më të mira në Maui, shtegu kalon nëpër ujëvara mahnitëse, përrenj, pyje gjigante bambuje dhe një sërë peizazhesh të ndryshme. E vendosur mbi Shtatë Pishinat e Shenjta, rruga kalon nëpër disa ujëvara të mëdha, me një ecje nëpër këtë shteg që është padyshim një nga aventurat e nevojshme për të bërë në Maui.

LEXO MË SHUMË:
Një qytet që shkëlqen me gjallëri në çdo orë të ditës, nuk ka një listë që mund t'ju tregojë se cilat vende duhet të vizitoni në Nju Jork midis shumë atraksioneve unike të tij. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në Nju Jork


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.