Udhëzues për parqet më të mira tematike në Shtetet e Bashkuara

Nëse po planifikoni të vizitoni Shtetet e Bashkuara, një nga arsyet e vetme që mund ta bëni këtë është të dëshmoni argëtim të pakufizuar në disa nga parqet argëtuese më të mira në botë.

Bazuar rreth fantazive të përrallave dhe momenteve magjike nga disa prej filmave më të mirë të Hollivudit, parqet në Amerikë janë një nga veçoritë më unike të këtij vendi, diçka që ndoshta nuk gjendet askund tjetër në botë.

Merrni familjen tuaj në një udhëtim për të kujtuar të eksploroni momentet magjike në disa nga parqet tematike më të mira në botë në SHBA.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto muze të mahnitshëm në Shtetet e Bashkuara. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë shumë atraksione të Shteteve të Bashkuara. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Parku i Mbretërisë Magjike

Parku i Mbretërisë Magjike Parku përfaqësohet nga Kalaja e Hirushes, e frymëzuar nga kështjella e përrallave e parë në filmin e vitit 1950

I vendosur në Walt Disney World Resort, ky park ikonik argëtues është i përhapur në gjashtë vende me tema të ndryshme. Dedikuar përrallave dhe personazheve të Disney-t, atraksionet kryesore të parkut janë të vendosura në Parkun Disneyland, Anaheim, Kaliforni. Qendra e parkut është magjepsëse. Kalaja e Hirushes me atraksione të shumta të personazheve të Disney-t të vendosura në të gjithë vendin. Apeli befasues i këtij vendi e bën atë Parku argëtues më i vizituar në Amerikë.

Mbretëria e Kafshëve të Disney

Një park tematik zoologjik në Walt Disney World Resort, Florida, atraksioni më i famshëm i parkut përfshin Pandora- nga Bota e Avatarit. Tema kryesore e parkut bazohet në shfaqjen e mjedisit natyror dhe ruajtjes së kafshëve, dhe konsiderohet si parku më i madh tematik në botë. Shtëpia e mbi 2,000 kafshëve që jetojnë në të gjithë botën e Disney-t, ky park është unik duke pasur parasysh atraksionet e tij të bazuara në natyrë, udhëtimet emocionuese, takimet me kafshët dhe safarit, të gjitha së bashku në një vend!

Studiot universale hollywood

Studiot universale hollywood Universal Studios Hollywood është një studio filmi dhe park tematik në zonën e San Fernando Valley të Los Angeles County, California.

Një studio filmi dhe një park tematik në Los Angeles County, California, parku bazohet rreth temës së kinemasë së Hollivudit. I njohur si Kryeqyteti argëtues i Los Anxhelosit, parku i temave u krijua më parë për të dhënë një turne të plotë të seteve të Universal Studios.

Një nga studiot më të vjetra të filmit të Hollivudit ende në përdorim, pjesa më e madhe e zonës së parkut shtrihet brenda ishullit të qarkut të quajtur si Qyteti Universal. Zona me tematike më e madhe dhe më e vizituar e parkut, Bota magjike e Harry Potter përmban udhëtime tematike, një kopje të kështjellës së Hogwarts-it dhe rekuizita të shumta nga ekskluziviteti i filmave të suksesshëm.

LEXO MË SHUMË:
Los Angeles i njohur ndryshe si City of Angles është qyteti më i madh në Kaliforni dhe qyteti i dytë më i madh në Shtetet e Bashkuara, një qendër e industrisë së filmit dhe argëtimit të vendit, shtëpia e HollyWood dhe një nga qytetet më të pëlqyera për ata që udhëtojnë në SHBA për herë të parë. koha. Zbuloni më shumë në Vendet që duhen parë në Los Angeles

Universal Studios Florida

Një tjetër park ikonik tematik i operuar nga NBCUniversal, ky park tematik në Florida bazohet kryesisht në filma, televizion dhe aspekte nga industria e argëtimit të Hollivudit.

Duke shfaqur udhëtime të shumta tematike nga disa prej filmave të preferuar të Hollivudit të të gjitha kohërave, përveç shumë shfaqjeve të drejtpërdrejta, zonave komerciale dhe atraksioneve të tjera, Universal Studio Florida padyshim ia vlen të vizitohet për të parë parqet më ikonike të Amerikës.

Ishujt Universal të Aventurës

Parku i temave i vendosur përgjatë rrugës së qytetit të Orlandos, Florida, këtu do të gjeni kopjet magjepsëse të disa prej kështjellave ikonike, udhëtime emocionuese me tematikë, kafshë dhe personazhe nga fantazia që vijnë në jetë. Personazhet tuaj të preferuar nga Hollivudi do të merrnin jetë me atraksione dhe zona të shumta brenda parkut të bazuara në temën e kinemasë.

Udhëtime emocionuese si Bota magjistare e Harry Potter një shkollë sekrete e magjisë dhe magjisë, një udhëtim nëpër Hogwarts Express dhe udhëtime ekstreme emocionuese të bazuara në botën Jurassic janë disa nga atraksionet që tërheqin mijëra vizitorë në këtë park tematik të Amerikës.

Dollywood, Tenesi

Dollywood Dollywood është një park tematik në pronësi të përbashkët nga artistja Dolly Parton

Një nga parqet argëtuese familjare më të mira në Shtetet e Bashkuara dhe ndodhet në rrëzë të maleve Great Smoky. Një veçori unike e këtij atraksioni më të madh në Tenesi është parku që paraqet zanatet dhe kulturën tradicionale nga rajoni i Smoky Mountains.

Vendi bëhet një vend i një numri koncertesh dhe muzikalësh çdo vit, mes disa prej udhëtimeve dhe atraksioneve më të mira të parkut tematik. Ky vend fshati rezonon në një nivel krejtësisht të ndryshëm, veçanërisht gjatë sezonit të Krishtlindjeve dhe festave.

LEXO MË SHUMË:
Shtëpia e më shumë se katërqind parqeve kombëtare të përhapura në pesëdhjetë shtetet e saj, asnjë listë që përmend parqet më mahnitëse në Shtetet e Bashkuara nuk mund të jetë ndonjëherë e plotë. Mësoni rreth tyre në Udhëzues udhëtimi për Parqet Kombëtare të famshme në SHBA

Luna Park, Brooklyn

Luna Park, Brooklyn Emërtuar pas Luna Parkut të Bruklinit të vitit 1903

I emëruar pas Luna Parkut të Bruklinit të vitit 1903, parku ndodhet në ishullin Coney të qytetit të Nju Jorkut. Vendi gjithashtu ndodh të ndërtohet në vendin e parkut argëtues Astroland të vitit 1962. Një nga destinacionet e mbushura me argëtim të qytetit të Nju Jorkut, ky park tematik përmban slitë emocionues, shëtitje karnavalesh dhe shumë atraksione të stilit familjar. Lehtësisht ky mund të jetë një nga vendet në Brooklyn me argëtim të madh si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit.

Disney Adventure Park California

E vendosur në Disneyland Resort në Anaheim, Kaliforni, ky është një vend ku do të shihni personazhet dhe heronjtë tuaj të preferuar të Disney, Pixar dhe Marvel Studio të marrin jetë. Me atraksione inovative, opsione të shumta ngrënieje dhe koncerte live, parku është një nga parqet tematike më të vizituara në Kaliforni.

E ndarë në 8 toka me temë, park përfshin një skelë të mahnitshme Pixar duke shfaqur të gjithë filmat kryesorë të prodhuar nga studiot Pixar Animation.

Cedar Point

Me qendër në Ohajo, në gadishullin e Liqenit Erie, ky park argëtues është një nga parqet më të vjetra tematike në Shtetet e Bashkuara. Në pronësi dhe operuar nga zinxhiri i parkut zbavitës Cedar Fair, parku ka arritur shumë piketa për bregdetarët e tij të famshëm, duke përfshirë fitimin e titujve të tjerë për disa vite, një prej tyre është Parku më i mirë argëtues në botë!

Ferma e Knott Berry

Ferma Knott Berrys Knott's Berry Farm është një park tematik prej 57 hektarësh i vendosur në Buena Park, Kaliforni

Një tjetër park i famshëm tematik i vendosur në Kaliforni, sot Knott Berry's Farm është një park me famë botërore në Buena Park, me vendin origjinal të zhvilluar nga një fermë frutash në një destinacion të madh të parkut tematik familjar që ne shohim sot. Me bukurinë e tij të modës së vjetër, parku daton në të vërtetë njëqind vjet!

I mbushur me atraksione dhe argëtime për të gjitha moshat, këtu do të merrni atmosferat më të mira kaliforniane, që është gjithashtu parku i parë me temë në qytet. Vendi filloi në vitet 1920 si një stend kokrrash në anë të rrugës dhe më vonë u zhvillua në një park modern argëtimi. Sot, ky vend mburret me vizitorë dhe pa dyshim është një nga atraksionet që duhet vizituar në Kaliforni.

LEXO MË SHUMË:
Nëse jeni kurioz të dini më shumë për të kaluarën e SHBA-së, atëherë sigurisht që duhet të bëni një vizitë në muzetë e qyteteve të ndryshme dhe të fitoni më shumë njohuri për ekzistencën e tyre në të kaluarën. Lexo më shumë në Udhëzues për Muzeun më të Mirë në Shtetet e Bashkuara


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarë japonezë Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë ESTA US. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.