Vizita në Hawaii me një vizë amerikane në internet

Nga Tiasha Chatterjee

Nëse dëshironi të vizitoni Hawaiin për qëllime biznesi ose turizmi, do t'ju duhet të aplikoni për një vizë amerikane. Kjo do t'ju sigurojë leje për të vizituar vendin për një periudhë 6 mujore, si për qëllime pune ashtu edhe për udhëtime.

Flamuri i Teksasit Flamuri i yllit të vetmuar është flamuri zyrtar i SHBA

Njeri nga destinacionet më të njohura të pushimeve në të gjithë botën, Hawaii bie në listën e kovës "për të vizituar" për shumë njerëz. Nëse dëshironi të planifikoni një udhëtim në Hawaii, ne mund t'ju sigurojmë se nuk do të zhgënjeheni - të mbushur me skena të lë pa frymë dhe mundësi të shkëlqyera sportive aventureske, ky ishull i vogël ndodhet në Oqeanin Paqësor Jugor dhe është gjithashtu ishulli më i madh në mesin e grupit të ishujve Havai.

Shpesh përshkruhet si Ishulli i Xhenetit, në Hawaii, do të përshëndeteni nga plazhe të panumërta të bukura dhe male vullkanike. Vendi ruan një klimë të ngrohtë dhe qetësuese gjatë gjithë vitit, duke e bërë kështu destinacionin ideal për pushime për ata që i duan pushimet me diell dhe gjithashtu kanë një ndjenjë të madhe aventure.

Kultura Havajane është krijuar mbi vlerat e kuleana (përgjegjësi) dhe malama (kujdes). Destinacioni mahnitës është hapur edhe një herë për udhëtarët pasi ka qëndruar i mbyllur për një periudhë të gjatë kohore për shkak të pandemisë Covid 19 dhe qeveria ka bërë përpjekje të mëdha për të garantuar sigurinë maksimale për qytetarët dhe vizitorët e saj. Shteti ka bashkëpunuar me kushtet ndërkombëtare federale të Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) dhe pranon të gjithë udhëtarët e vaksinuar për të pushuar në Hawaii pa karantinë. Nëse dëshironi të vizitoni Hawaiin me vizë amerikane, do të merrni të gjitha detajet e nevojshme në këtë artikull!

Viza Amerikane në internet është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto vende të mahnitshme në Shtetet e Bashkuara. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një Viza Amerikane në internet për të qenë në gjendje të vizitoni shumë atraksione në Shtetet e Bashkuara. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i aplikimit për vizë në SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Cilat janë disa nga gjërat kryesore për të bërë në Hawaii?

Tërheqje në Hawaii

Atraksionet kryesore turistike në Hawaii

Sipas asaj që përmendëm më herët, ka kaq shumë gjëra për të parë dhe bërë në qytet, saqë do t'ju duhet paksa të ngjesni sa më shumë itinerarin tuaj! Disa nga atraksionet më të njohura të ndonjë gjëje të vizituara nga turistët përfshijnë Plazhi Waikiki, Pearl Harbor dhe Parku Shtetëror i Kanionit Waimea.

Plazhi Waikiki është një nga pikat më të mira turistike në zonë ku do të gjeni shumë banja dielli që shijojnë diellin e ngrohtë. Ka shumë aktivitete të sporteve ujore në dispozicion këtu, ndërsa Shtegu Historik Waikiki është një atraksion i madh turistik. Të Pearl Harbor dhe Waimea Canyon State Park janë pika të tjera të shkëlqyera turistike, ku turistëve do t'u ofrohet një pjesë e informacionit të pabesueshëm historik së bashku me peizazhe spektakolare. 

La Parku Kombëtar i Vullkaneve është një ndalesë magjepsëse - vullkani aktiv është një mrekulli gjeografike ku do të dëshmoni llavë të nxehtë që rrjedh nga vullkani! Ka disa pika të shkëlqyera për zhytje dhe zhytje, dhe thjesht nuk mund të humbisni Pikiatë nate Manta Ray.

Plazhi Waikiki

Një nga pikat kryesore turistike në Hawaii, nuk mungojnë pikat e shkëlqyera për banjo dielli në zonë, edhe në ditët më të nxehta! Këtu ka disa mundësi për sportet ujore dhe shtegu Historik Waikiki është një domosdoshmëri për çdo udhëtar për t'u vizituar, i cili dëshiron të ketë një pamje të mrekullueshme të zonës.

Pearl Harbor

Një tjetër atraksion i madh turistik në zonë, Memoriali USS Arizona është mbajtur i hapur për vizitorët që dëshirojnë ta shohin vetë këtë pjesë të historisë dhe të mësojnë më shumë për këtë pjesë kryesore të historisë së luftës amerikane. Këtu do të gjeni edhe shumë avionë dhe objekte të tjera të Luftës së Dytë Botërore, si dhe mbetjet e anijes së fundosur për t'u parë.

Parku Shtetëror i Kanionit Waimea

Një përvojë befasuese që nuk do ta harroni së shpejti, peizazhi mahnitës në këtë zonë shtrihet përgjatë gjatësisë dhjetë milje të kanionit. Përndryshe i referuar si Kanioni i Madh i Paqësorit, do të dëshmoni pamje të shumta mahnitëse dhe ujëvara të bukura nëse merrni pjesë në një nga turnet me guidë. Kjo zonë është e preferuara e alpinistëve për mundësitë e saj të ndryshme për të eksploruar disa nga shtigjet më të avancuara.

Viza Amerikane në internet tani është në dispozicion për t'u marrë me telefon celular ose tablet ose PC me email, pa kërkuar një vizitë në lokal US Ambasadë. Gjithashtu, Formulari i aplikimit për vizë në SHBA është thjeshtuar për t'u plotësuar online në këtë faqe interneti në më pak se 3 minuta.

Pse më duhet një vizë për në Hawaii?

 Viza në Kaliforni

Viza në Hawaii

Nëse dëshironi të shijoni shumë atraksione të ndryshme të Hawait, është e detyrueshme që duhet të keni me vete një formë vize si një formë autorizimi i udhëtimit nga qeveria, së bashku me dokumente të tjera të nevojshme si p.sh pasaportë, dokumente të lidhura me bankën, bileta ajrore të konfirmuara, dëshmi ID, dokumente tatimore, e kështu me radhë.

LEXO MË SHUMË:
Bukuria piktoreske e rrugëve ikonike është mënyra më e mirë për të parë peizazhet mahnitëse të bukura dhe të larmishme të SHBA-së. Pra, pse të presim më? Paketoni valixhet dhe rezervoni sot udhëtimin tuaj në SHBA për përvojën më të mirë të udhëtimit rrugor amerikan. Mësoni më shumë në Udhëzues Turistik për Udhëtimet Rrugore më të Mirë Amerikane

Cila është përshtatshmëria për vizë për të vizituar Hawaii?

Pranueshmëria për vizë për të vizituar Kaliforninë

Pranueshmëria për vizë për të vizituar Hawaii

Për të vizituar Shtetet e Bashkuara, do t'ju kërkohet të keni një vizë. Ka kryesisht tre lloje të ndryshme vizash, përkatësisht viza e përkohshme (për turistët), a kartë jeshile (për qëndrim të përhershëm), dhe vizat studentore. Nëse jeni duke vizituar Hawaiin kryesisht për qëllime turizmi dhe vizitash, do t'ju duhet një vizë e përkohshme. Nëse dëshironi të aplikoni për këtë lloj vize, duhet të aplikoni për një vizë amerikane në internet ose të vizitoni ambasadën e SHBA në vendin tuaj për të mbledhur më shumë informacion.

Megjithatë, duhet të keni parasysh gjithashtu se Qeveria e SHBA-së ka prezantuar Programi për heqjen e vizave (VWP) për 72 vende të ndryshme. Nëse i përkisni ndonjë prej këtyre vendeve, nuk do t'ju duhet të aplikoni për vizë udhëtimi, thjesht mund të plotësoni ESTA ose Sistemin Elektronik për Autorizimin e Udhëtimit 72 orë përpara se të arrini në vendin tuaj të destinacionit. Shtetet janë - Andorra, Australi, Austri, Belgjikë, Brunei, Kili, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Malta, Monako, Holanda , Zelanda e Re, Norvegjia, Portugalia, San Marino, Singapor, Sllovakia, Sllovenia, Koreja e Jugut, Spanja, Suedia, Zvicra, Tajvani.

Në rast se jeni duke qëndruar në SHBA për më shumë se 90 ditë, atëherë ESTA nuk do të jetë e mjaftueshme - do t'ju kërkohet të aplikoni për Kategoria B1 (qëllime biznesi) or Kategoria B2 (turizëm) në vend të kësaj vize.

LEXO MË SHUMË:

SHBA-të janë të mbushura me vende unike dhe të bukura, dhe veçanërisht gjatë dimrit, kombi ilustron bukurinë e tij me male të stolisur me borë dhe qytete të zbukuruara me drita zanash. Ndaj këtë dimër, paketoni valixhet dhe drejtohuni në destinacionet më të bukura turistike për të kaluar pushimet në SHBA. Mësoni më shumë në Dhjetë destinacionet më të mira dimërore në SHBA

Cilat janë llojet e ndryshme të vizave për të vizituar Hawaii?

Ekzistojnë vetëm dy lloje vizash për të cilat duhet të dini para se të vizitoni Shtetet e Bashkuara ose Hawaii -

B1 vizë biznesi – Viza e biznesit B1 është më e përshtatshme kur jeni duke vizituar SHBA-në takime biznesi, konferenca, dhe nuk kanë plan për të fituar punë ndërsa janë në vend për të punuar për një kompani amerikane.

Viza turistike B2 – Viza turistike B2 është kur dëshironi të vizitoni SHBA-në për qëllime pushimi ose pushimi. Me të, ju mund të merrni pjesë në aktivitete turistike.

Çfarë është American Visa Online?

Visa SHBA ESTA, ose Sistemi Elektronik Amerikan për Autorizim Udhëtimi, është një dokument i detyrueshëm udhëtimi për qytetarët e vendet e përjashtuara nga vizat. Nëse jeni shtetas i një vendi të përshtatshëm për ESTA të SHBA-së, do t'ju duhet Viza amerikane ESTA për ndërprerje or kalim, ose për turizmi dhe ndonjë gjë interesante, ose për biznes qëllime.

Aplikimi për një vizë ESTA USA është një proces i thjeshtë dhe i gjithë procesi mund të kryhet online. Sidoqoftë, është një ide e mirë të kuptoni se cilat janë kërkesat thelbësore të ESTA të SHBA-së përpara se të filloni procesin. Për të aplikuar për vizën tuaj ESTA në SHBA, do t'ju duhet të plotësoni formularin e aplikimit në këtë faqe interneti, të jepni detajet e pasaportës, punësimit dhe udhëtimit dhe të paguani online.

Kërkesat Thelbësore

Përpara se të plotësoni aplikimin tuaj për vizë ESTA US, do t'ju duhet të keni tre (3) gjëra: a adresa e vlefshme e emailit, një mënyrë për të paguar në internet (kartë debiti ose kartë krediti ose PayPal) dhe e vlefshme pasaportë.

  • Një adresë e vlefshme emaili: Do t'ju duhet një adresë e vlefshme emaili për të aplikuar për aplikimin për vizë ESTA për SHBA. Si pjesë e procesit të aplikimit, ju kërkohet të jepni adresën tuaj të emailit dhe i gjithë komunikimi në lidhje me aplikimin tuaj do të bëhet me email. Pasi të keni përfunduar aplikimin për ESTA në SHBA, ESTA juaj për Shtetet e Bashkuara duhet të arrijë në emailin tuaj brenda 72 orëve.
  • Forma online e pagesës: Pasi të keni dhënë të gjitha detajet në lidhje me udhëtimin tuaj në Shtetet e Bashkuara, ju kërkohet të bëni pagesën online. Ne përdorim portën e pagesës Secure PayPal për të përpunuar të gjitha pagesat. Do t'ju duhet ose një kartë e vlefshme Debiti ose Krediti (Visa, Mastercard, UnionPay) ose llogari PayPal për të kryer pagesën tuaj.
  • Pasaportë e vlefshme: Ju duhet të keni një pasaportë të vlefshme që nuk ka skaduar. Nëse nuk keni pasaportë, atëherë duhet të aplikoni për një të tillë menjëherë pasi aplikimi për vizë ESTA USA nuk mund të plotësohet pa informacionin e pasaportës. Mos harroni se Viza ESTA e SHBA është e lidhur drejtpërdrejt dhe elektronikisht me pasaportën tuaj.

Si mund të aplikoj për një vizë për të vizituar Hawaii?

viza amerikane

Viza për të vizituar Hawaii

Për të aplikuar për një vizë për të vizituar Hawaiin, së pari duhet të plotësoni një aplikim për vizë në internet or DS - 160 Format. Ju do të duhet të dorëzoni dokumentet e mëposhtme:

  • Pasaporta origjinale që është e vlefshme për të paktën 6 muaj nga data e hyrjes në SHBA me të paktën dy faqe bosh.
  • Të gjitha pasaportat e vjetra.
  • Konfirmimi i takimit të intervistës
  • Një fotografi e fundit me përmasa 2” X 2” është bërë në një sfond të bardhë. 
  • Faturat e tarifës së aplikimit për vizë / vërtetimi i pagesës së tarifës së aplikimit për vizë (tarifa MRV).

Pasi të dorëzoni me sukses formularin, më pas do t'ju duhet të planifikoni një intervistë në ambasadën ose konsullatën amerikane. Periudha që duhet të prisni për të caktuar takimin tuaj varet nga sa të zënë janë ata në kohën e caktuar.

Në intervistën tuaj, do t'ju kërkohet të paraqisni të gjitha dokumentet e nevojshme personale, si dhe të tregoni arsyen e vizitës suaj. Pasi të përfundojë, do t'ju dërgohet një konfirmim nëse kërkesa juaj për vizë është miratuar apo jo. Nëse miratohet, do t'ju dërgohet viza brenda një periudhe të shkurtër kohore dhe mund të bëni pushimet tuaja në Hawaii!

LEXO MË SHUMË:
Shtetet e Bashkuara janë destinacioni më i kërkuar për studime të larta nga miliona studentë nga e gjithë bota. Mësoni më shumë në Studimi në Shtetet e Bashkuara me vizë ESTA US

A duhet të marr një kopje të vizës sime amerikane?

Viza ime amerikane

Viza ime amerikane

Gjithmonë rekomandohet mbajtja e një kopje shtesë e eVisa-s tuaj me ju, sa herë që jeni duke fluturuar në një vend tjetër. Nëse në çdo rast, nuk jeni në gjendje të gjeni një kopje të vizës suaj, do t'ju refuzohet hyrja nga vendi i destinacionit.

LEXO MË SHUMË:
Qytetarëve spanjollë u kërkohet të aplikojnë për një vizë amerikane për të hyrë në Shtetet e Bashkuara për vizita deri në 90 ditë për qëllime turizmi, biznesi ose tranziti. Mësoni më shumë në Viza amerikane nga Spanja

Sa kohë është e vlefshme viza amerikane?

Vlefshmëria e vizës suaj i referohet periudhës kohore për të cilën do të mund të hyni në SHBA duke përdorur atë. Nëse nuk është specifikuar ndryshe, ju do të mund të hyni në SHBA në çdo kohë me vizën tuaj përpara skadimit të saj, dhe për sa kohë që nuk e keni përdorur numrin maksimal të hyrjeve të dhëna për një vizë të vetme. 

Viza juaj amerikane do të hyjë në fuqi që nga data e lëshimit të saj. Viza juaj do të bëhet automatikisht e pavlefshme sapo të përfundojë periudha e saj, pavarësisht nëse hyrjet janë përdorur ose jo. Zakonisht, të Vizë Turistike 10-vjeçare (B2) Vizë biznesi 10-vjeçare (B1) ka një vlefshmëria deri në 10 vjet, me periudha qëndrimi 6 muaj në të njëjtën kohë, dhe hyrje të shumëfishta.

Lexoni se çfarë ndodh kur aplikoni Aplikimi për vizë në SHBA dhe hapat e mëtejshëm.

A mund ta zgjas një vizë?

Nuk është e mundur të zgjatni vizën tuaj amerikane. Në rast se viza juaj amerikane skadon, do t'ju duhet të plotësoni një aplikim të ri, duke ndjekur të njëjtin proces që keni ndjekur për aplikimi origjinal për vizë. 

Lexoni se si studentët kanë gjithashtu një mundësi për të përfituar Viza Amerikane në internet nëpërmjet mjeteve të Aplikimi për vizë amerikane për studentët.

Cilat janë aeroportet kryesore në Hawaii?

aeroporti i Havait

 Aeroportet kryesore në Hawaii ku shumica e njerëzve zgjedhin të fluturojnë janë Aeroporti Ndërkombëtar Hilo (ITO) dhe Aeroporti Ndërkombëtar Kona (KOA). Ata janë të lidhur me shumicën e aeroporteve kryesore të botës.

LEXO MË SHUMË:
SHBA ndodh të jetë qendra e spoteve të filmave, shumë prej të cilave janë xhiruar jashtë studiove të famshme ku adhuruesit e filmave grumbullohen për të marrë fotot e klikuara. Këtu është një listë speciale e kuruar për fanatikët e filmit që të udhëtojnë në vende të tilla gjatë turneut tuaj në SHBA. Lexo më shumë në Vendndodhjet kryesore të filmave në SHBA

Cilat janë mundësitë kryesore të punës dhe udhëtimit në Hawaii?

Meqenëse popullsia e Hawaii-t është më e vogël se ajo e destinacioneve të tjera amerikane, mundësitë e punës mund të priren të jenë mjaft të kufizuara. Shumica e mundësive të punës në dispozicion këtu bazohen në sektori i turizmit dhe mikpritjes, pasi ka shumë hotele, restorante, qendra të sporteve ujore të disponueshme këtu.


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarë japonezë Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë elektronike amerikane. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonë Zyra e Ndihmës për Viza të SHBA për mbështetje dhe udhëzim.